שוטרים סמוך לאירוע
צילום: אי-פי

הפיגוע בצרפת: תשעה חשודים בסיוע למחבל נעצרו

בין העצורים: ארבעה מבני משפחתו של התוקף - צעיר בן 18 ממוצא צ'צ'ני. ברשתות התפרסם תיעוד של רגעי התפיסה של המחבל, שנורה למוות ע"י שוטרים לאחר שסירב להישמע לקריאותיהם ולעצור
מיכל רשף
17 באוקטובר 2020
13:48

הפיגוע בצרפת: המשטרה עצרה עד כה (שבת) תשעה בני אדם בחשד למעורבות בפיגוע בפרבר ליד פריז, בהם ארבעה מבני משפחתו של הרוצח. בין העצורים גם אדם שאחותו למחצה הייתה חברה בארגון דאעש. התוקף, נער בן 18 מוסלמי ממוצא צ'צ'ני, נורה למוות בידי שוטרים לאחר שערף את ראשו של מורה, נמלט מכוחות הביטחון וסירב להיענות לקריאות השוטרים לעצור.

המניע לאירוע הוא קריקטורה של הנביא מוחמד שהציג המורה מוקדם יותר השבוע, בזמן שיעור על חופש העיתונות. תובע היחידה ללוחמה בטרור עדכן כי הרוצח ביקש מתלמידים בבית הספר להצביע על המורה, ולאחר שרצח אותו העלה תמונה של הקורבן לרשתות החברתיות. עוד מסר התובע כי המורה קיבל איומים על חייו לפני האירוע ואף הגיש תלונה בנושא. 

בין עצורים הלילה: שני הורים שילדם לומד בבית הספר שבו עבד המורה, והביעו התנגדות להצגת הקריקטורות. ראש ממשלת צרפת ג'אן קסטקס הודיע כי ממשלתו תגיב בנחישות לאירוע. נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי "מדובר בפיגוע אסלאמי מובהק. אחד מאזרחינו נרצח משום שחינך ולימד על חופש הביטוי". ברשתות החברתיות פורסם תיעוד של תפיסת המחבל והירי בו לאחר שלא נשמע לקריאות השוטרים.