רוני גמזו

נתניהו על הוראת קניבסקי לפתוח את תלמודי התורה: קורא לציבור החרדי לא לעשות זאת

שר הביטחון גנץ: אסור שתהיה כאן מדינה בתוך מדינה • גמזו החמיא למגזר החרדי על הורדת שיעורי התחלואה, אך הזהיר - "פתיחת בתי הספר מסוכנת ולא חוקית"
חדשות השבת
17 באוקטובר 2020
20:31
עודכן ב 22:11

אחרי הודעת הרב חיים קניבסקי שלפיה החליט לפתוח מחר את תלמודי התורה ביישובים החרדיים, הגיעו התגובות. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ וממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו הגיבו קראו לציבור החרדי שלא לעשות זאת. 

ראש הממשלה נתניהו אמר היום בהצהרה לתקשורת כי "רואים שני גלי קורונה ברורים שמכים בעולם. הראשון היה פחות חזק. אז היינו הראשונים להיכנס לסגר וכל העולם אחרינו". הוא הוסיף כי יכנס את קבינט הקורונה מחר או מחרתיים כדי להחליט על ההמשך. "אם כולנו נשמור על הכללים זה יעבוד. אם נראה שזה לא עובד - נחזור ונהדק את ההגבלות". 

לגבי הערים האדומות אמר: "אני רוצה לבקש מהציבור החרדי לשמור על ההנחיות הללו, צריך לשמור על החיים ולשמור על הבריאות שקודמת לכלכלה. אני אשמור על הכללים הללו ונשמור על כתר סביב הערים האדומות. אני לא רוצה לראות את התחלואה בערים האדומות זולגת לשאר האוכלוסייה".

נתניהו התייחס להחלטת הרב חיים קניבסקי שלפיה יש לפתוח מחר את תלמודי התורה בערים החרדיות: "אני קורא לציבור החרדי לא לעשות את זה. יש ציווי ונשמרתם מאוד לנפשותיכם. התורה שלנו מקדשת את החיים ואנחנו מסכנים את החיים". 

לשאלת כאן חדשות על התקציב אמר נתניהו: "אני מציע להוציא את הפוליטיקה כעת. ולהפסיק את עניין ממשלה בתוך ממשלה. עובדים ביחד בימים האחרונים לא רע. לגבי הכלכלה - אני תמיד פעלתי לטובת כלכלת ישראל, הרבה פעמים מול מומחים, ותמיד צדקתי. העברתי יותר תקציבים מכל מנהיג אחר במערב. אנחנו נניח בקרוב את תקציב 2020 כמו שהסכמנו, וזה לא יהיה תקציב לשבוע. וזה ייתן לנו את מרחב הנשימה להעביר את תקציב 2021 בתוך פברואר".

גנץ: אסור שיהיו פה שתי מדינות

‏גם שר הביטחון בני גנץ התייחס לדבריו של קניבסקי וכתב כי "אסור שיהיו פה שתי מדינות. אף קבוצה ואף אדם בישראל אינם מעל החוק - אף אחד. איבדנו עד היום מעל אלפיים אנשים מהמגיפה הארורה. משפחות שנשארו בלי אב או אם, הורים שקברו את ילדיהם מבלי להיפרד. ‏אני מכבד את ראשי המנהיגים והרבנים, אבל מבקש מהם לקרוא לציבור כולו לעמוד בהנחיות מצילות החיים - זהו פיקוח נפש לכל דבר. חשוב להדגיש - רוב הציבור בישראל בכלל וגם רוב הציבור החרדי עומדים בהנחיות ומצילים נפשות".

גמזו: לא יציאה לשגרה - הקלות

ממונה הקורונה, פרופ' רוני גמזו, אומר הערב (שבת) כי ההקלות שייכנסו לתוקפן מחר אינן מהוות את הסרת הסגר, אלא הקלות בלבד. גמזו החמיא למגזר החרדי על הורדת שיעורי התחלואה בעריו, אך הזהיר כי עדיין קיים במגזר זה שיעור בדיקות חיוביות גבוה יחסית, מה שמעיד על תחלואה נחבאת רחבת היקף. 

"פתיחת גני הילדים בערים האדומות אינה חפה מסיכון אך היא לא הייתה החלטה פוליטית", אמר גמזו. "אישרנו זאת בראייה מפוכחת, בהמלצת הדסק החרדי שחי את השטח". יחד עם זאת, הזהיר גמזו מלחצים להפעיל את מערכת החינוך בגילאים גדולים יותר.

"בפתיחת הגנים אין שום רמז לפתיחה נוספת במערכת החינוך", אמר. "המסר ברור - פתיחת מערכת החינוך בגילאים נוספים אינה מואשרת, היא מסוכנת, היא מסוכנת יותר בגילאים גדולים ואף מנוגדת לחוק. היא תחזיר את הערים אחורה ותגדיל את התחלואה. אני מאוד מבקש להימנע מפתיחה של מערכות החינוך של אותם ילדים ונערים".

גמזו סימן את היעד הבא של הסגר - להמשיך לשמור על מקדם הדבקה של 0.8 ולשמור על פחות מ-1,000 מאומתים במדינה. במצב כזה אמר גמזו, תתאפשר פתיחת בתי הספר לילדים בכיתות א'-ד'. "יש לנו את כל התנאים להשיג זאת", אמר. "ההתקהלויות פסקו, אני מבקש שלא יתחדשו. המגעים הלא בטוחים צומצו היטב, ההקפדה על המסכות היא הרבה יותר טובה וגם מערך הקטיעה הוא עם יותר חוקרים מחולים. יש לנו את כל הכלים להמשיך קדימה ולשלוט במגפה".