גן ילדים בירושלים ששב לפעילות במאי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יציאה הדרגתית מהסגר: כמיליון ילדים חוזרים לגנים

על הגננות לעטות מסכות במשך כל היום, אך אין איסור כניסה של עובד או ילד מאזור אדום. מקומות העבודה ללא קבלת קהל ושמורות הטבע נפתחים • מזכ"לית הסתדרות המורים: "מי שמקבל את ההחלטות - מנותק מהשטח"
לירן כוג'הינוף
18 באוקטובר 2020
05:36
עודכן ב 10:07

אחרי כחודש, ישראל יוצאת היום (ראשון) חלקית מהסגר השני של משבר הקורונה. כמיליון ילדים מגיל לידה עד גיל 6 שבים לגני הילדים. עם זאת, כ-120 אלף פעוטות ותינוקות במעונות היום המפוקחים נשארו בבית, בשל זמן ההתראה הקצר. בכמה רשויות מקומיות הודיעו שלא יפתחו את הגנים. ברמת גן ובגבעתיים הוגבלה כניסת עובדי צוות גן מערים אדומות. ברשויות אחרות הודיעו כי הגנים יפעלו רק חמישה ימים בשבוע כדי להימנע מהצורך בכניסת גננות מחליפות.

עם הפתיחה ההדרגתית של מערכת החינוך, עוד עזיבה של בכיר במשרד החינוך: ד"ר עופר רימון, סמנכ"ל תקשוב וטכנולוגיה ומי שאחראי על הלימידה מרחוק הודיע על פרישתו מהתפקיד. בהודעה לעובדיו כתב כי הוא חש תחושה של מיצוי ורצון ללכת הלאה. מאז חילופי ההנהלה במשרד החינוך פרשו מתפקידם  המנכ"ל שמואל אבואב, ראש המנהל הפדגוגי שוש נחום, וממלא מקום מינהל ופיתוח.

יוצאים מהסגר: אלו כל ההקלות שנכנסו לתוקף

גם שנת הלימודים האקדמית נפתחת היום בישראל, במתכונת של למידה מרחוק. כ-360 אלף סטודנטים צפויים לפתוח את השנה. הסגל הזוטר ב-11 מכללות ציבוריות שובת בלי הגבלת זמן במחאה על תנאי העסקה פוגעניים לטענתם. באוניברסיטאות ובשאר המכללות משבש הסגל הזוטר את הלימודים בעקבות פגיעה לטענתם בתנאי עבודת המרצים. בין השאר לא מתאפשרת הקלטה של השיעורים.

בתוך כך, ועד המורים בתוכנית "שלבים", שמלווה כ-5,000 תלמידים חולים בביתם, משבית את עבודתם של 700 מורים, סייעות ומטפלים פרא-רפואיים, במחאה על כוונת משרד החינוך לסגור את התוכנית ב-1 בדצמבר, מבלי להתחייב להעסקת המורים ובטרם הוצג מתווה לתוכנית חלופית. במקביל, בבית הדין לעבודה בתל אביב יתקיים דיון בצו המניעה שקיבלו העובדים.

מזכ"לית הסתדרות המורים: "מי שמקבל את ההחלטות - מנותק מהשטח"

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד תקפה הבוקר את שר החינוך יואב גלנט. בן דוד אמרה כי "הוזמנתי היום לפגישה עם שר החינוך, וזה תמוה שרק כשמחליטים לפתוח אנחנו נפגשים. מי שמקבל את ההחלטות הוא מנותק מהשטח". 

האזינו לריאיון עם מזכ"לית הסתדרות המורים

בן דוד הוסיפה כי "לצערנו הממשלה עושה את אותה טעות ומצפה לתוצאה אחרת. לא היה צריך לפתוח את הגנים בהתראה כה קצרה".

פרופ' גמזו: פתיחת מערכת החינוך בגילים נוספים - לא מאושרת ומסוכנת

ממונה הקורונה, פרופסור רוני גמזו, הבהיר אמש פתיחת כי מערכת החינוך בגילים נוספים לא מאושרת ומסוכנת. הוא הדגיש כי הסגר לא מוסר, ומדובר בהקלות בלבד ולא בחזרה לשגרה. גמזו החמיא למגזר החרדי על הורדת שיעורי התחלואה בעריו, אך הזהיר כי עדיין קיים במגזר זה שיעור בדיקות חיוביות גבוה יחסית, מה שמעיד על תחלואה נחבאת רחבת היקף.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש כי הפעם אנחנו יוצאים מהסגר בזהירות. "אם כולנו נשמור על הכללים, אני בטוח שזה יעבוד. אם נראה שזה לא עובד, בלית ברירה נחזור להדק את ההגבלות", הזהיר במסיבת עיתונאים שכינס. ראש הממשלה הבהיר שהכתר סביב הערים האדומות יישמר כדי שהתחלואה לא תזלוג מהן אל שאר היישובים.

מנהיג הציבור החרדי-הליטאי, הרב חיים קניבסקי, הורה לפתוח היום את תלמודי התורה בריכוזים החרדיים על אף שהדבר נאסר בתקנות. בתלמודי התורה לומדים ילדים בני 13-3. הרב קניבסקי אף הורה לפתוח את הישיבות הקטנות שאין בהן פנימיות ובהן לומדים בני 16-13. ראש הממשלה נתניהו קרא לציבור החרדי ולמנהיגיו להימנע מפתיחת מוסדות החינוך וציין כי המשטרה תאכוף את התקנות במידת האפשר. גם עסקים בינוניים וקטנים רבים, בהם צימרים ומספרות, שעל פי ההקלות עדיין לא רשאים לפתוח – החליטו למרוד ולפתוח את שעריהם למרות האיסור.