חתימת מזכרי ההבנות בין ישראל לבחריין
צילום: רויטרס

ישראל ובחריין חתמו על הסכם ההבנות בין המדינות

נציגי המדינות חתמו על שורה של מזכרי שיתופי פעולה בטקס במנאמה • נתניהו שוחח עם שר החוץ הבחרייני לפני החתימה: "זהו המשך פריצת הדרך לשלום" • משרד התחבורה יחתום על הסכם תעופה עם האמירויות
כתבי כאן חדשות
18 באוקטובר 2020
06:04
עודכן ב 20:33

נציגי ישראל ובחריין חתמו הערב (ראשון) על מזכרי ההבנות בין המדינות בבירת הנסיכות, מנאמה. הצדדים חתמו על שישה מזכרי הבנות לכינון שיתופי פעולה בתחומים שונים בין המדינות. בטקס נכחו חברי המשלחת הישראלית, שנחתה מוקדם יותר בבחריין, בליווי בכירים אמריקנים.

ראש מטה שר החוץ וסמנכ"ל מזרח תיכון, חיים רגב, העביר לאחר החתימה לשר החוץ של בחריין, עבד אל-לטיף אל-זיאני, איגרת ובה בקשה רשמית של שר החוץ, גבי אשכנזי, לפתיחת שגרירות ישראלית במנאמה. 

עם נחיתתה בצוהריים אמר ראש המשלחת הישראלית, יו"ר המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, כי "ישראל מושיטה יד לשלום אמיתי, אנו מצפים לארח אתכם בקרוב בישראל". שר החוץ הבחרייני, עבד א-לטיף א-זיאני, בירך בהצהרתו מוקדם יותר על ביקור המשלחות בנסיכות לצורך "הפעלת ההסכמים בין המדינות". שר החוץ הוסיף כי מדובר בצעד היסטורי חשוב שמשקף את חכמתו של מלך בחריין, את חזונו ושאיפותיו לכינון שלום, ביטחון ושגשוג באזור.


 פגישת סגן ראש ממשלת בחריין עם בן שבת ומנוצ'ין (צילום: סוכנות הידיעות הבחריינית)

לאחר מכן נפגש סגן ראש ממשלת בחריין, מוחמד בן מובארכ אאל חליפה, עם בן שבת ועם שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין, שעומד בראש המשלחת האמריקנית, לצד שליחו של טראמפ למזרח התיכון אבי ברקוביץ'. בהודעה מטעם אאל חליפה נכתב כי בחריין היא "ארץ החיים המשותפים והפתיחות לכל הדתות". הוא הוסיף כי "השלום הוא צעד חשוב שייסד יחסים נרחבים יותר לטובת עמי האזור". בפגישה נכחו גם שר החוץ הבחרייני, עבד אל-לטיף בן ראשד אל-זיאני, ושר הכלכלה הבחרייני, סלמאן בן חליפה אאל חליפה. מלבד בן שבת, בראש המשלחת הישראלית עומדים מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז וממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם שר החוץ הבחרייני אל-זיאני ועם מנוצ'ין, בירך על החתימה על מזכרי ההבנות ואמר כי אנחנו מקדמים את השלום בצעדי ענק. על הטיסה הראשונה מישראל לבחריין אמר נתניהו: "זהו המשך פריצת הדרך לשלום".

לאחר מסירת ההצהרות קיימו המשלחות קבוצות עבודה. גורם מדיני מסר קודם לכן כי "אלו יחסים שהיו 20 שנה מתחת לרדאר ויש כעת הזדמנות להוציא אותם אל האור. מבחינתם זה הסכם שיכול להשפיע על כל אחד ואחד מהבחריינים".

בתוך כך דיווח הערב ערוץ אל-חדת' המשדר באיחוד האמירויות כי ממשלת סודאן התכנסה ודנה בעניין כינון קשרים עִם ישראל. עד כה לא נמסרו פרטים נוספים, ואין לדיווח אישור ממקור אחר. ביום חמישי בשבוע שעבר התכנסה ממשלת סודאן לדון בנושא אך לא הגיעה להכרעה.

משרד התחבורה יחתום על הסכם תעופה עם האמירויות, 28 טיסות שבועיות יופעלו בין נתב"ג ואבו דאבי

בתוך כך, משרד התחבורה סיכם על חתימת הסכם תעופה עם איחוד האמירויות. היקף ההסכם - 28 טיסות נוסעים שבועיות בתוך שבועות בקווי נתב"ג - אבו דאבי ודובאי. על פי ההסכם, יתאפשרו טיסות שֶכר בלי הגבלה בין האמירויות לנמל רמון שבאילת. כמו כן, יתאפשרו עשר טיסות מטען שבועיות בין המדינות. שרת התחבורה מירי רגב אמרה כי "זו תחילתו של גל פריחה כלכלי עם שווקים חדשים ופתיחת השמיים ליעדים חדשים, מרתקים ומלהיבים". בזכות ההסכם, יתאפשרו טיסות המשך מהאמירויות למזרח ולאוסטרליה, משך הטיסות יתקצר ומחירן יופחת בעד 40%.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, שרון עידן , רועי קייס וגיא מעיין