סטודנטים באוניברסיטת תל אביב
מרים אלסטר, פלאש 90

שנת הלימודים האקדמית נפתחה: יותר ממחצית מהסטודנטים איבדו את עבודתם

כ-360 אלף סטודנטיות וסטודנטים ייפתחו את שנת הלימודים בלמידה מרחוק • עקב תנאי העסקה: הסגל הזוטר באוניברסיטאות משבש את פתיחת הלימודים, 11 מכללות שובתות
לירן כוג'הינוף ואוריה אלקיים
18 באוקטובר 2020
13:31

בצל פתיחת שנת הלימודים האקדמית הבוקר (ראשון), סקר של התאחדות הסטודנטים מגלה כי יותר ממחצית מהסטודנטים איבדו את מקום עבודתם בצל מגפת קורונה. על פי הסקר 13% מהסטודנטים עזבו את דירתם בעקבות קושי כלכלי ו-24% מהם שוקלים להקפיא או לפרוש מהלימודים עד תום הסימסטר הנוכחי.

כ-360 אלף סטודנטיות וסטודנטים פתחו הבוקר את שנת הלימודים בלמידה מרחוק. ב-11 מכללות ציבוריות משבית הסגל האקדמי את הלימודים, ללא הגבלת זמן, במחאה על תנאי העסקה פוגעניים לטענתם. הסגל הזוטר באוניברסיטאות ובמכללות ישבש גם הוא את הלימודים בעקבות פגיעה לטענתם בתנאי עבודת המרצים. במסגרת השיבושים לא תתאפשר הקלטה של השיעורים שמתנהלים בלמידה מרחוק.

הבוקר פתח נשיא המדינה ראובן ריבלין את שנת הלימודים במפגש עם ראשי האוניברסיטאות וסטודנטים שעסק באתגרי הלמידה האקדמית בתקופת המאבק בקורונה. הנשיא ריבלין קרא לראשי האוניברסיטאות לוודא שלכל סטודנט וסטודנטית תחת ידם יש את התנאים הבסיסיים שיאפשרו להם להשלים את התואר. "זו המשמרת שלכם, אל תתנו לדור הזה להפוך לדור אבוד", אמר הנשיא.

בשנה שעברה פרסמה המועצה להשכלה גבוהה כי ישנה מגמת האטה בגידול כמות הסטודנטים שלומדים בישראל. בשנת הלימודים הקודמת למדו ב-61 המוסדות להשכלה גבוהה בישראל 313,600 סטודנטים, כ-5,200 סטודנטים יותר לעומת השנה שעברה - גידול שאינו תואם את גודל האוכלוסייה בישראל.