ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סידור להורים? "למה לא מדברים על המחיר הרגשי?"

החזרה הכאוטית לגני הילדים: "קרעתי ילדים בני 10 חודשים מההורים בבכי" • הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה בגני הילדים והחינוך המיוחד
לירן כוג'הינוף
18 באוקטובר 2020
11:12
עודכן ב 11:28

הכאוס בחזרה לגני הילדים: בעלי "גן החוף" שני כלפון מתחה הבוקר (ראשון) ביקורת על התנהלות הממשלה בפתיחת מסגרות החינוך לגיל הרך, ובריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב היא אמרה על חברי הממשלה כי "כל הזמן אומרים שצריך שיחזרו לעבוד כי אין להורים סידור – לא שמעתי אף אחד אומר שזה כי הילדים צריכים חברה, כי הגננת משמעותית לילדים, כי יש מחיר רגשי ופסיכולוגי לריחוק החברתי".

האזינו לריאיון המלא עם שני כלפון בכאן רשת ב

"החזרה מאוד לא מסודרת, גם מבחינה רגשית", תיארה כלפון. "אני עומדת בשער הגן ואני קורעת ילדים בני 10 חודשים בבכי מההורים שלהם. הם לא זוכרים אותי. יש לזה מחיר מאוד רגשי על הילדים האלה. הם יפתחו חרדת נטישה. זה ילדים שבמשך חודשים היו בבית, וכשאמא הולכת לשירותים הם צורחים בסלון".

"אי אפשר להגיד לילדים – הייתם חודש בבית, יאללה תחזרו, לאמא ואבא אסור להיכנס, הגננת תחכה בדלת עם מסיכה ולא תזהו אותה ולהורה מותר להיכנס כל פעם לעשר דקות", המשיכה כלפון. "אין אפשרות לעשות דבר כזה. הם צריכים להסתכל על המחיר הרגשי שהילדים האלה משלמים. וגם הפיצוי חשוב, אבל אני בקושי מדברת עליו".

"הגנים נפתחו בצורה חסרת אחריות לחלוטין שמאוד מאפיינת את כל ההתנהלות מאז פרוץ הקורונה", אמרה כלפון. "בשישי הודיעו שפותחים, בראשון אנחנו פותחים – אין היערכות, ואף אחד במדינה לא התעניין בגילאים האלה. מבולגן, בלי קפסולות".

על בדיקות הקורונה אמרה כלפון כי לא היא ולא עובדותיה הספיקות להיבדק. "היינו עסוקות בלנקות את הגן ולעשות קניות כדי שלילדים יהיה מה לאכול", הסבירה. "זו המלצה די מיותרת – אם נצא שליליות אז עוד יומיים מישהי תהיה חיובית, או יגיעו הורה או ילד מאומתים. אם היה כל כך דחוף שניבדק – היו אומרים שניפתח ביום שלישי או רביעי. אז היינו סגורים עוד כמה ימים אבל היינו עושים את זה מסודר".

הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה

בתוך כך, על רקע היחס לעובדי ההוראה ומיגונם, בהסתדרות המורים הכריזו על סכסוך עבודה בגני הילדים ובחינוך המיוחד. "משרד הבריאות ומשרד החינוך מתעלמים מבריאותם של עובדי ההוראה בחינוך המיוחד והחזרה לעבודה בגנים נעשתה ללא מיגון מתאים וללא קפסולות".

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד: "אני קוראת למשרד החינוך להיכנס איתנו להידברות מידית כדי להבטיח את ביטחונם של עובדי ההוראה. הן בחינוך המיוחד והן בגני הילדים".