עיריית רמלה, ארכיון
צילום: כאן חדשות

בשל חשד שאמו לא יהודייה: בן 6 סורב להרשמה לכיתה א

תביעה הוגשה נגד עיריית רמלה ומנהלת אגף החינוך בעיר בגין אפליה. עורכי דינה של האם: במדינת ישראל אין מקום לשיקולים מפלים בכלל ובפרט במתן שירות ציבורי
אמוץ שפירא
18 באוקטובר 2020
15:17

הסיוע המשפטי במשרד המשפטים הגיש הבוקר (ראשון) תביעה נגד עיריית רמלה ונגד מנהלת אגף החינוך בעיר בגין עבירות על חוק איסור אפליה, חוק איסור לשון הרע וחוק הגנת הפרטיות. התביעה הוגשה בשם תושבת העיר אשר מנהלת אגף החינוך בעירייה סירבה לרשום את בנה בן ה-6 לבית ספר בעיר בשל חשד כי האם אינה יהודיה.

תושבת העיר שבשמה הוגשה התביעה, עלתה לישראל מאזרבייג'ן לפני 19 שנה מכוח חוק השבות ועל כן נחשבת יהודיה, וכך גם בנה. על פי כתב התביעה, בחודש אוגוסט האחרון הגיעה האם למשרדי העירייה לרשום את בנה לכיתה א' לבית הספר שבחרה לו, בית ספר ממלכתי-דתי הסמוך לביתה. בקשתה נדחתה על ידי מנהלת אגף החינוך בעירייה בטענה כי הצהרתה לפיה היא יהודיה אינה נכונה, ומשכך אינה זכאית שבנה יירשם לבית הספר שבחרה עבורו.

"התנהלות חמורה זו עולה כדי אפליה פסולה ואסורה בהתיחס לדתה או מוצאה של התובעת", נכתב בתביעה. עוד נכתב כי "התנהלות זו אף עולה כדי לשון הרע ומהווה פגיעה בכבודה של התובעת ובזכותה לשוויון ופרטיות". בתביעה דרישה לתשלום פיצויים בסך 265,867 שקלים ואף דרישה להתנצלות בפני האם ובנה.

עורכת דינה של התובעת, עוה"ד טיגיסט גטהון סמואל מסרה: "למרבה הצער, בישראל שנת 2020 עדיין אנחנו נתקלים במקרים של ביטויי אפליה. ברור כי אין מקום לשיקולים מפלים במתן שירותים ובפרט במתן שירות ציבורי כמו שירותי חינוך, ויש להוקיע התנהגויות כגון אלה".