-

מה משותף ליישובים שסופגים מכת קורונה?

בזמן שכולם רבים על היציאה מהסגר, המועצה לביטחון לאומי בדקה מה משותף לאזורים שספגו מכת קורונה. יכולים לנחש איפה בארץ יתפרץ הגל השלישי?
שאול אמסטרדמסקי
18 באוקטובר 2020
19:08

בזמן שאנחנו מתעסקים בכאן ועכשיו, צוות חוקרים מיוחד שמונה על ידי המועצה לביטחון לאומי בדק מה אנחנו צריכים לעשות בשביל לא להגיע לסגר שלישי. כדי לעשות את הבדיקה הזאת, הצוות ישב ובדק איפה הקורונה מכה בישראל בעיקר ולמה. בסופו של דבר, אחרי המחקר וכל הבדיקות, הם הגיעו לשורה של שישה פרמטרים שמשותפים לכל האזורים שבהם הקורונה מתפרצת. הנה ששת הפרמטרים האלה.

הפרמטר הראשון: אזורים צפופים במיוחד, אזורים שגרים בהם הרבה מאוד אנשים. הפרמטר השני: אזורים שהם צפופים פיזית, הבניינים, הפארקים, הגנים, הכול מאוד קרוב אחד לשני.

השלישי: אזורים שבהם יש משפחות עם הרבה אנשים, בדגש על שש נפשות ויותר למשפחה. הרביעי: מקומות שבהם יש הרבה אנשים שמשתמשים הרבה בתחבורה ציבורית.

הפרמטר החמישי: אזורים שבהם יש הרבה מאוד מתבגרים וצעירים, בעיקר אנשים בני 15 עד 29. והאחרון: אזורים שהם בעלי דירוג סוציו-אקונומי בינוני-נמוך, שמעידים אולי על זה שאנשים חייבים לצאת החוצה לעבוד ופחות נמצאים בבית.

ולכן, לפי הבדיקה הזאת, יש סיכוי של יותר מ-90% שאם אנחנו נגיע לגל נוסף, הוא יתפרץ בעיקר באלעד, אשדוד, בית שמש, ביתר עילית, מודיעין עילית, בני ברק, שכונות מסוימות בירושלים ורכסים. כל אלה יישובים חרדיים. יש גם יישובים ערביים שבהם הסיכוי הזה הוא גבוה, אבל אלה פחות יישובים.

בקיצור, אנחנו יכולים להמשיך לטמון את הראש בחול ולהגיד שזה עניין פוליטי, אנחנו יכולים להגיד שזה עניין גזעני - אבל בסוף זה עניין פיזי. בחלק מהדברים האלה החרדים בכלל לא אשמים, אבל אפילו זה לא חשוב. המלצת המומחים היא שאם חלילה נגיע לגל שלישי, לא לעשות סגר כללי אלא לעשות סגר דיפרנציאלי שמתמקד, מה לעשות, בעיקר באזורים החרדיים.