גפני, נתניהו וקניבסקי
צילום: יונתן זינדל, יעקב נעמי, פלאש 90

גפני לרה"מ: תלמודי התורה ימשיכו לפעול בהוראת הרב קניבסקי

נתניהו: "קורא לכל ראשי הציבור החרדי לקיים את הכללים" • אדלשטיין: נשקול שלילת תקציבים ממי שפותח מוסד חינוכי שלא כחוק • קבינט הקורונה יכונס ביום שלישי לדיון על הצעדים הבאים ביציאה מהסגר
כתבי כאן חדשות
18 באוקטובר 2020
18:23
עודכן ב 20:47

מרד תלמודי התורה: יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי תלמודי התורה ימשיכו לפעול בניגוד להנחיות בהוראת הרב חיים קניבסקי, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. לדברי גפני, "אנו מאמינים שלא תצא תקלה תחת ידו של גדול הדור. נבחנת האפשרות למציאת מתווה מוסכם של צמצום מספר הילדים בכיתות ולימוד במרחבים גדולים ומרווחים".

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס היום לפתיחת מוסדות החינוך בניגוד להנחיות, ובהצהרה לתקשורת שמסר בעת ביקרו באוניברסיטת אריאל אמר כי "אף אחד לא נתן אישור לפתוח מוסד חינוכי מעל גיל 6. מי שעושה זאת חשוף לקנסות כבדים ואולי אף לשלילת תקציבים". עוד אמר אדלשטיין כי "אם נשמור על מסכה וריחוק נוכל להיכנס לחורף עם נתוני תחלואה סבירים". "אני מבטיח שלא יהיו פשרות בשמירה על בריאות הציבור, אם יהיה צורך נחזור כמה שלבים אחורה", אמר שר הבריאות.

מוקדם יותר מסר גם נתניהו הצהרה לתקשורת. ראש הממשלה קרא לכל ראשי הציבור החרדי לכבד את הכללים. "בכל מקרה נצטרך לעשות אכיפה", אמר נתניהו. את הדברים אמר בתום הערכת מצב בנושא האכיפה במטה המשטרה בבית-דגן. בתוך כך, קבינט הקורונה יכונס ביום שלישי לדיון על הצעדים הבאים ביציאה מהסגר.

במסגרת ההקלות, שבו היום כמיליון ילדים ופעוטות אל גני הילדים ומעונות היום. בחלק מהרשויות המקומיות פועלים גני הילדים חמישה ימים בשבוע בלבד כדי להימנע מהצורך בכניסת גננות מחליפות. אמש הודיע משרד החינוך כי אסור לאנשי צוות מאזור מוגבל לעבוד במוסדות החינוך, חוץ מבחינוך המיוחד.

בנוסף נפתחו הבוקר מקומות העבודה שאינם מקבלים קהל והוסרה הגבלת המרחק. ניתן להיפגש עם אחרים כפוף למגבלות ההתקהלות ואפשר לבצע איסוף עצמי ממסעדות. כמו כן נפתחו שמורות הטבע, הגנים הלאומיים וחופי הים.

מוקדם יותר דחה ראש הממשלה את הטענות על כניעה ללחצים פוליטיים ואמר כי "אנחנו יוצאים מן הסגר בזהירות ובאחריות, בדיוק על-פי המתווה שהציעו המומחים ומשרד הבריאות, כולל בערים האדומות". בפתח ישיבת הממשלה השבועית הדגיש נתניהו כי "לא הסכמנו לשום שינוי במתווה שהגישו המומחים ולא היו שום שיקולים פוליטיים". הוא קרא לכל הציבור החרדי למלא אחר ההנחיות כדי שיהיה אפשר להוריד את שיעור התחלואה ולהפוך את הערים האדומות לירוקות.

מנתונים שפרסם היום משרד הבריאות עולה כי אתמול אובחנו 397 נדבקים בקורונה מתוך כ-15 אלף בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות ירד לפחות מ-3%. מספר החולים שמצבם קשה עוד על 683. מחצות עלה מספר המתים מקורונה ל-2,202 בני אדם.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, דקלה אהרן-שפרן, איתי שיקמן ועקיבא ווייס