חיילי חטיבת גבעתי, ארכיון
צילום: משה שי, פלאש 90

אלוף פיקוד הדרום: כשלנו, לא מקבל את הטענה שבדואים ויהודים לא יכולים לשרת יחד

האלוף הרצי הלוי התייחס לקטטה האלימה בבסיס האימונים של גבעתי בין פלוגה מהגדוד הבדואי לפלוגה מגדוד שקד, בה נפצעו 21 חיילים
רועי שרון
19 באוקטובר 2020
10:05

אלוף פיקוד הדרום, האלוף הרצי הלוי, התייחס היום (שני) לקטטה האלימה בבסיס האימונים של גבעתי בשבוע שעבר בין פלוגה מהגדוד הבדואי לפלוגה מגדוד שקד. האלוף הלוי כתב באיגרת כי "כשלנו במעגל האבטחה הראשון - בחינוך חיילים שאין להגיע לאלימות. כשלנו גם במעגל האבטחה השני - המפקדים". לדברי אלוף פיקוד הדרום, לא נוכל לקבל את הטענה שבדואים ויהודים לא יכולים לשרת יחד.

ביום שישי הודיע דובר צה"ל כי בעקבות הקטטה ערך מפקד החטיבה, אלוף משנה איציק כהן תחקיר והורה על עוצר אימונים מלא. מפקד החטיבה ביקר בבסיס האימונים וערך שיחות אישיות לפלוגות ולמפקדים. כמו כן, הורה על קיום שיעורי חינוך וערכים לפלוגות. בקטטה נפצעו 21 לוחמים באורח קל. שמונה מהם פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה ושוחררו לאחר בדיקה ללא פציעות משמעותיות.

בנוסף, התקיימו מספר הליכים פיקודיים ומשמעתיים. לשני מפקדי הפלוגות נרשמה הערה פיקודית ממפקד החטיבה, ושני מפקדי מחלקות נשפטו וננזפו. הטיפול המשמעתי בשאר המעורבים נמשך.

שבוע שעבר התרחשה קטטה אלימה בין חיילים בפלוגות ההכשרה של בסיס האימונים בחטיבת גבעתי.  מהתחקיר עלה כי בזמן ההמתנה לחדר האוכל, התפתח ויכוח על תור הכניסה לארוחה, לכדי עימות אלים בהשתתפות כ-30 חיילים מפלוגת ההכשרות של יחס״ר 585 ופלוגת ההכשרות של גדוד "שקד". כעשר דקות לאחר תחילת האירוע, עם הגעת מפקד המחזור למקום, הקטטה הופסקה.