בנימין נתניהו וישראל כ"ץ
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

כ"ץ: לא ניכנע לאיומים, אם כחול לבן ימשיכו כך - עדיף בחירות

על רקע האיומים מצד כחול לבן על פיזור הכנסת אם לא יעבור תקציב 2021, שר האוצר נפגש עם רה"מ כדי לתאם עמדות: "לא ניכנע"
מיכאל שמש
19 באוקטובר 2020
22:41

ממשלה במשבר: שר האוצר ישראל כ"ץ נפגש היום (שני) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על מנת לתאם עמדות בסוגיית התקציב, על הרקע האיומים מצד כחול לבן לפרק את הממשלה אם לא יאושר תקציב לשנת 2021. כ"ץ אמר לכאן חדשות: לא ניכנע לאיומים. אם כחול לבן תמשיך כך - עדיף בחירות. אין לנו כוונה לסטות מהתוכנית המקורית, קודם נעביר תקציב לשנת 2020.

מוקדם יותר התייחס יושב ראש כחול לבן וראש הממשלה החליפי בני גנץ בישיבת סיעתו למתח בקואליציה, והבהיר כי "אם התקציב לא יצא לדרך - נבחן דרך חדשה ואחרת ללכת בה". על אכיפת תקנות הקורונה בחרדה החרדית אמר: "אני לא מקבל שמוסדות חינוך נפתחים ללא אישור. צריכים להיות קשובים לצרכים, אבל לא יכולים לקבל אנרכיות". ראש הממשלה התייחס גם הוא לאכיפה במגזר החרדי: והבטיח: "אנחנו נגביר את האכיפה ומבקשים את שיתוף הפעולה שלהם".

"אני נכון לכל שיתוף פעולה שיקדם את התפקוד של ממשלת ישראל", אמר גנץ. "אני לא מוכן שתהיה ממשלה שלא משתפת או לא מתפקדת ואני לא מוכן להיות בן ערובה למצב פוליטי של אף אחד. סדר העדיפויות שלי הוא סדר העדיפויות של מדינת ישראל ולא של אף אדם פוליטי".

בהתייחסו להעברת תקציב 2021, אמר גנץ: "נפגשתי עם נגיד בנק ישראל אמיר ירון ועם רוב בכירי הכלכלנים בישראל, לא שמעתי אחד שאמר שאפשר בלי תקציב ל-2021. שמעתי שאמרו שצריך את שניהם ודחוף. התקציב הוא מבחן הרצינות ולא ב-23.12. אם באוצר יש תוכניות - שיוציאו אותן, ישפרו אותן, ושיניחו אותן. אם תהיה יציבות כלכלית - תהיה יציבות פוליטית וחברתית". 

"נהיה מוכנים לשיתוף פעולה נוכח תקציב שיוצא לדרך", הבהיר גנץ. "אם לא נראה את זה קורה - נבין איפה אנחנו חיים ונבחן דרך חדשה ואחרת ללכת בה, אם לא תהיה כנסת או פתרון אחר - ככה זה לא יוכל להימשך".