כ"ץ ואשכנזי, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כ"ץ נגד אשכנזי: "עוד מומחה לכלכלה"

משבר התקציב - שר האוצר לכאן רשת ב: נאשר סופית את תקציב 2021 בפברואר
קלמן ליברמן | כאן רשת ב
20 באוקטובר 2020
08:29

שר האוצר ישראל כ"ץ תקף הבוקר (שלישי) את שר החוץ גבי אשכנזי וכינה אותו: "עוד מומחה לכלכלה". בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב, אמר השר כ"ץ: "לא ראיתי שיש לו רקורד כל כך מפואר בתחום האזרחי בתחום הכלכלה - להיפך".

האזינו לריאיון עם שר האוצר ישראל כ"ץ בכאן רשת ב

עוד אמר שר האוצר כי אשכנזי פעל בתחום הכלכלי באזרחות "וראינו תוצאות מאוד קשות". לדבריו, "הוא עמד בראש כל מיני חברות ועד היום הדברים האלה נבדקים ועוד לא נגמרה הבדיקה". כ"ץ שהתייחס לתקופה בה עמד אשכנזי בראש חברת "שמן" אמר כי "דבר אחד ברור - היה שם כשל כלכלי. החברה קרסה ועד היום מחפשים את הכספים".

באשר לסוגיית תקציב המדינה אמר השר כ"ץ כי יביא את תקציב השנה הבאה לאישור הממשלה בתחילת חודש דצמבר וכי בתחילת ינואר יחל תהליך החקיקה בכנסת. לדבריו, זה לוח הזמנים היחידי והמהיר ביותר. השר כ"ץ הדגיש כי אין שום סיכוי לאשר את תקציב 2021 עד דצמבר.

אמש נועדו כ"ץ וראש הממשלה נתניהו כדי לתאם עמדות בסוגיית התקציב, על הרקע האיומים מצד כחול לבן לפרק את הממשלה אם לא יאושר תקציב לשנת 2021. כ"ץ אמר לכאן חדשות: לא ניכנע לאיומים. אם כחול לבן תמשיך כך - עדיף בחירות. אין לנו כוונה לסטות מהתוכנית המקורית, קודם נעביר תקציב לשנת 2020.

קודם לכן התייחס יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, בישיבת סיעתו למתח בקואליציה והבהיר כי "אם התקציב לא יצא לדרך - נבחן דרך חדשה ואחרת ללכת בה". הוא ציין כי הוא נכון לכל שיתוף פעולה שיקדם את התפקוד של ממשלת ישראל, אך אמר: "אני לא מוכן שתהיה ממשלה שלא משתפת או לא מתפקדת ואני לא מוכן להיות בן ערובה למצב פוליטי של אף אחד. סדר העדיפויות שלי הוא סדר העדיפויות של מדינת ישראל ולא של אף אדם פוליטי", אמר גנץ.

שופטים תמורת צוללות - הדיל בין כחול לבן לליכוד

מחר צפויות מפלגות האופוזיציה להעלות שתי הצעות להקמת ועדות חקירה פרלמנטריות, אליהן מתנגדות הליכוד וכחול לבן. שתי המפלגות הגיעו להסכמה לפיה כל אחת מהן תסייע לשנייה להפיל את ההצעות, כך פורסם מוקדם יותר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

ההצעה הראשונה היא ועדת חקירה לבדיקת התנהלות מערכת המשפט, אותה הגיש חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שאליה כחול לבן מתנגדת. ההצעה השנייה היא ועדת חקירה לבדיקת פרשת הצוללות שהוגשה על ידי מרצ ויש עתיד - אליה הליכוד מתנגד.

על פי ההסכם בין שתי המפלגות, כחול לבן תסייע להפיל את ועדת החקירה בנושא הצוללות, והליכוד יסייע להפיל את ועדת החקירה בעניין מערכת המשפט. כך תימנע החרפה של המשבר בין השתיים על רקע ההצעות הנפיצות הללו. בשבוע שעבר אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ כי הוא בוחן אפשרות להקים במשרד הביטחון ועדת בדיקה לפרשת הצוללות.