-

טראמפ נגד הקורונה: מי ינצח את מי? | הקולות של אמריקה

לא מעט אנשים בטוחים שהקורונה תפיל את טראמפ בבחירות, אבל התומכים שהולכים אחריו באש ובמים משוכנעים שהנשיא התמודד עם המגפה בדיוק כמו שצריך - ואפילו שמר להם על מקומות העבודה
מאיה רכאלין
21 באוקטובר 2020
09:02

אז טראמפ החלים מקורונה ועכשיו הוא יוצא שוב לדרכים, לחרוש את כל ארצות הברית בשבועיים שעוד נשארו לו עד הבחירות. נראה שהקורונה הנשיאותית תהיה הדבר שעליו יקומו וייפלו הבחירות. האם זה באמת ככה?

אוהיו היא אחת המדינות החשובות בכל מערכת בחירות בארצות הברית - ה"סווינג סטייטס". לדברי ריק פרייזר, גבר בן 64 תושב המדינה, "אומרים שמי שרוצה לזכות בנשיאות צריך לזכות באוהיו". פרייזר פרש לגמלאות לפני שנתיים ומאז הוא עוקב אחרי הנשיא לכל מקום. עד היום הוא כבר היה בערך ב-30 אירועים.

"בהתחלה זה היה מגניב", מספר פרייזר. "אני חי בכפר קטן, אין הרבה אנשים כאן שיכולים לומר שהיו באותו חדר עם הנשיא 28-30 פעם. בארצותה ברית, כשאתה קטן, החלום הוא לפגוש את הנשיא". הוא ממשיך ללכת לאירועים למרות הקורונה, ועל אף שהוא בקבוצת סיכון.  

"כל אחד שנכנס לאיצטדיון הזה עובר בדיקות חום, אתה מקבל מסכה ומציעים לך מחטא ידיים", מסביר פרייזר. "אבל בכרטיס הם מבקשים ממך לחתום על ההשלכות של הגעה לעצרת הזאת. אז כנראה שגם הם יודעים שמשהו יכול להשתבש".  

בסקרים שראינו בארצות הברית, יותר משני שליש מהאמריקאים אמרו שחוסר אחריות של טראמפ הוביל להידבקות שלו בנגיף. "אני הייתי חייב לצאת ולהסתכן עבורכם", הסביר את עצמו טראמם בעצרת. אבל עזבו רגע את הסקרים, בואו נשמע מה תומך טראמפ אמיתי חושב על זה. "אני לא חושב שהוא היה חסר אחריות", סבור פרייזר. "הוא צריך להראות לאנשים שהוא מנהיג חזק - ואם הוא ישכב ויגיד 'אני חולה, אני לא יכול לבוא', זה לא יעבוד ככה. הוא חייב לעמוד ולהיות חזק".

אז האם הקורונה באמת הולכת להיות אבן המאזניים בבחירות 2020? כנראה שלא. היא הפכה לעוד סוגייה בשאלה הגדולה של הבחירות האלה: "כן טראמפ - או לא טראמפ". המתנגדים לנשיא יגידו לכם שהוא חסר אחריות שגרם למותם של 200 אלף אמריקנים. אבל התומכים הצמודים שלו ימשיכו ללכת לעצרות עד 3 בנובמבר - באש, במים וגם במגפה.