t
איאד אל חלאק

הירי באיאד אל-חלאק | פרסום ראשון: השוטר שפיקד על האירוע לא יועמד לדין

מח"ש הודיעה כי התיק נגדו נסגר מחוסר אשמה. נציגי מח"ש נפגשו עם בני משפחתו של הנער בעל הצרכים המיוחדים שנורה על ידי שני שוטרי מג"ב בעיר העתיקה בחודש מאי ועדכנו כי נשקלת העמדת השוטר היורה לדין כפוף לשימוע
סולימאן מסוודה
21 באוקטובר 2020
13:27
עודכן ב 13:41

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה היום (רביעי) כי החליטה לסגור מחוסר אשמה את התיק נגד מפקד הכוח באירוע הירי באיאד אל-חלאק בעיר העתיקה בירושלים בחודש מאי. עוד הודיעה מח"ש לעורכי דינו של שוטר מג"ב החשוד בגרימת מותו של אל-חלאק, הנער בעל הצרכים המיוחדים, כי נשקלת העמדתו לדין בעבירה של המתה בקלות דעת. זאת, כפוף לשימוע שייערך לו. קודם לכן נפגשו נציגי מח"ש עם בני משפחתו של איאד אל-חלאק והודיעו להם על החלטתם. טרם הפגישה פרצה אימו של איאד בבכי והתמוטטה.

מכתב החשדות עולה כי בשעות הבוקר המוקדמת של 30 במאי, עשה איאד אל-חלאק את דרכו למקום עבודתו בעיר העתיקה, כשהוא עוטה על פניו מסיכה וכפפות חד פעמיות על ידיו. שני שוטרים שהיו בעמדה בשער השבטים הבחינו בו כשעמד סמוך לפתח עמדת מג"ב בשער האריות.

השניים חשדו כי מדובר במחבל. הם עקבו אחריו וצעדו בכיוונו. אחד מהם הודיע ברשת הקשר המשטרתית על הימצאות מחבל בזירה, והשניים פתחו במרדף אחריו כשהם קוראים לעברו בעברית ובערבית לעצור ולהזדהות.

השוטר החשוד בירי והמפקד שלא יואשם הצטרפו למרדף. המפקד קרא לאל-חלאק בעברית לעצור או שיירה, אך איאד לא המשיך לברוח. המפקד ירה שני כדורים מאקדחו לעבר רגליו, וזה המשיך במנוסה. אל-חלאק נכנס למתחם ואחריו השוטר החשוד ומפקדו. השוטר הבחין בו וירה לעברו למרות שמפקדו צעק לעברו לחדול. כתוצאה מהירי הראשון נפגע איאד אל-חלאק בחלק התחתון של בטנו.

שוטרים נוספים נכנסו למתחם, השוטר החשוד שאל את אל-חלאק בעברית היכן האקדח? הנער שהיה פצוע התרומם והצביע לעבר אישה שהכיר כשהוא ממלמל. השוטר פנה לאישה ושאל אותה בערבית "איפה האקדח?". היא השיבה לו: "איזה אקדח?". בשלב זה, ירה השוטר החשוד ירי נוסף לעבר אל-חלאק.

עורכי דינו של מפקד כוח מג"ב, אורון שוורץ ויוגב נרקיס ממשרד שוורץ-נרקיס ושות', מסרו  כי "החלטת מח"ש, כפי שטענו כל העת, מתיישבת היטב עם נסיבות האירוע, מתיישבת עם ידיעתו של מרשנו כי הוא מצוי במרדף כנגד מה שנתפס בעת האירוע כמפגע, ובעיקר מתיישבת עם תפקודו המקצועי והבנתו כי השתלט על האירוע והורה לחדול אש טרם הירי הקטלני. עם זאת, לבנו עם משפחת ההרוג. זו אכן טרגדיה איומה, ומבהירה את מצבנו הקיומי השברירי על חבית חומר הנפץ המזרח תיכונית".

שר המשפטים אבי ניסנקורן, התייחס להודעת מח"ש ואמר כי הפרשה היא טרגדיה נוראה. "אין דבר שיקל על כאב המשפחה. לצד דאגה וגיבוי לכוחות הביטחון המגינים עלינו בגופם, עלינו לדאוג שלא תהיה חריגה מאמות המידה המוסריות הבסיסיות. אני מברך על הטיפול המקצועי בנושא, נמשיך לקדם את הרפורמה במח"ש לטובת עשיית צדק, לטובת הציבור".

מפורום תג מאיר המלווה את משפחת אל-חלאק מראשית האירוע נמסר: "כל עוד לא נחשפו בפני הציבור כל החומרים שצולמו או הוקלטו בזמן ביצוע הירי, וכל העדויות של עדי הראייה שנכחו במקום, על החלטות מח"ש בנושא זה מוטל צל כבד. נזכיר כי הירי בוצע באחד המקומות המצולמים ביותר בארץ, ולמרות זאת טרם נמסר למשפחתו של איאד ולציבור הרחב כל תיעוד של האירוע".

לפני חודש עתרה המשפחה לבג"ץ נגד המחלקה לחקירות שוטרים בטענה כי היא גוררת רגליים ואינה מקבלת החלטות בתיק. עוד טענה המשפחה כי המחלקה לחקירות שוטרים ביצעה את מרבית פעולות החקירה, לרבות שחזור האירוע, ולכן הם מחוייבים להודיע על החלטה. 

בחודש אוגוסט קיימה מח"ש שחזור של אירועי הירי עם אחד החשודים בפרשה. גורמים המעורים בחקירה אמרו אז לכאן חדשות כי היא נמצאת בשלבי סיום. במח"ש ציינו כי מצלמות האבטחה המוצבות ברחוב לא תיעדו את הירי, אך משפחת אל-חלאק לא קיבלה זאת ודרשה לחשוף את התיעוד של האירוע.