מליאת הכנסת, היום

דרמה בכנסת | לאחר שאושרה ובוטלה: הכנסת דחתה החלטה להקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות

חברי האופוזיציה הצליחו להפתיע את הקואליציה, יו"ר הכנסת לוין ביטל את ההצבעה בטענה כי הייתה אמורה להיות שמית ולא ידנית • יו"ר הכנסת וסגנו מנסור עבאס: "היה נכון לבטל את תוצאות ההצבעה"• האופוזיציה תפנה לייעוץ המשפטי של הכנסת • זנדברג: "כתם על הדמוקרטיה, נעתור לבג"ץ"
זאב קם ומיכאל שמש
21 באוקטובר 2020
14:25
עודכן ב 15:46

סערה בכנסת: מליאת הכנסת דחתה היום (רביעי) את ההצעה של חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת פרשת הצוללות. זאת בתום רצף הצבעות דרמטי שבמהלכו כבר אושרה ההצבעה. בהצבעה ראשונה שהתקיימה בצורה ידנית תמכו 25 חברי כנסת ו-23 התנגדו לה והיא אושרה. יו"ר הכנסת לוין הורה מייד לבטל את ההצבעה. דיון קבינט הקורונה נעצר, הצבעה שמית אורגנה בתוך זמן קצר ובהצבעה השנייה נדחתה ההצעה.

בהודעה משותפת של יו"ר הכנסת לוין וסגנו מנסור עבאס נכתב: "לאחר שצפו בסרטון הווידאו ממליאת הכנסת, הסכימו השניים כי היה נכון לבטל את תוצאות ההצבעה ולערוך אותה מחדש". בהודעה תוארה השתלשלות האירועים: "סגן היו״ר הסביר כי לא שמע את הבקשה הראשונה להצבעה שמית, אלא שמע רק את הבקשה השניה לאחר שהפעיל את ההצבעה האלקטרונית. לכן אף כשהופיעו תוצאות ההצבעה האלקטורנית על הלוח, לא הכריז על תוצאות רשמיות עד שיברר את חוקיות ההצבעה". 

באופוזיציה צפויים לפנות לייעוץ המשפטי של הכנסת ולטעון שיו"ר קואליציה אינו יכול לבקש הצבעה שמית בשם הממשלה אלא רק שר או סגן שר יכולים לעשות זאת או באמצעות הגשת רשימה של 20 חברי כנסת. הייעוץ המשפטי יצטרך להכריע בעניין.

בקואליציה הסבירו כי חבר הכנסת עבאס מנסור מהרשימה המשותפת, שניהל את הישיבה, החליט לקיים הצבעה ידנית על אף שהוחלט לקיים הצבעה שמית. לכן חברי כנסת מהקואליציה כלל לא הצביעו, כשהם מחכים לתחילת הצבעה שמית. יו"ר הכנסת יריב לוין הודיע על החלטתו לבטל את ההצבעה: "אפילו אני לא הצבעתי. למה לא הצבעתי? משתי סיבות. קודם כל כי לא נשמעה הודעה שמתחילים הצבעה. אנחנו לא עוסקים פה במחטפים או תרגילים. הייתה פה בקשה ברורה לקיים הצבעה שמית ולא אלקטרונית ולכן אני מבטל את ההצבעה".

חברי האופוזיציה נטשו את האולם בזעם לפני ההצבעה השמית ולא השתתפו בה. יוזמת ההצעה, חברת הכנסת תמר זנדברג אמרה לאחר ביטול ההצבעה: ״מליאת הכנסת קבעה באופן מפורש לפתוח בוועדת חקירה על פרשת הצוללות. החלטת היו״ר לבטל את התוצאות הן כתם על הדמוקרטיה. אם צריך נעתור לבג"ץ״.

לאחר שנפלה ההצעה עלתה לדיון הצעה נוספת של האופוזיציה, הפעם ביוזמת חבר הכנסת משה יעלון מ"יש עתיד", להקים ועדת חקירה פרלמנטרית באותו נושא - פרשת הצוללות. בנאומו, שלווה בחילופי קריאות בין חברי האופוזיציה והקואליציה, אמר יעלון: "לא יעזור לכם. האמת תצא לאור". ההצעה השנייה נדחתה גם כן, לאחר ש-42 חברי כנסת הצביעו נגד מול אפס תומכים. 

השר המקשר בין הממשלה והכנסת, דוד אמסלם, השיב ליעלון: "אתה אובססיבי בשנאתך לנתניהו. אתה כפוי טובה. מהרגע שראש הממשלה הזיז אותך אתה כעסת ולקחת את זה אישית. ועד היום זה הסיפור. אתה באובססיה".

לפי הסיכום בין כחול לבן לליכוד, מפלגתו של גנץ לא תתמוך בהצעה להקים ועדת חקירה בעניין הצוללות, ובשבוע הבא הליכוד אמור לא לתמוך בהצעה להקים ועדת חקירה לעניין מערכת המשפט.