ניר חפץ
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

לבקשת עד המדינה ניר חפץ: הפרקליטות שינתה את עילת סגירת תיק שבו נחשד מחוסר ראיות לחוסר אשמה

חפץ, עד בתיקי רה"מ, נחשד בעבר שניסה לקדם מועמדות של שופטת לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה, טרם נבחר אביחי מנלדבליט לתפקיד - בתמורה לסגירה עתידית של תיק המעונות. עורך דינו של חפץ לכאן רשת ב: "הוא מרגיש מופקר ע"י מערכת אכיפת החוק"
תמר אלמוג
22 באוקטובר 2020
10:08
עודכן ב 10:30

הפרקליטות נענתה לבקשתו של עד המדינה בתיקי נתניהו, ניר חפץ, ושינתה את עילת סגירת תיק אחר שבו נחשד מחוסר ראיות לחוסר אשמה - כך פורסם הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב. חפץ נחשד בעבר שניסה לקדם מועמדות של שופטת  לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה, טרם נבחר אביחי מנלדבליט לתפקיד - בתמורה לסגירה עתידית של תיק המעונות. 

התיק נסגר לפני כמעט שנתיים, בעילה של חוסר ראיות, וכעת מסתבר שהפרקליטות הסכימה לשינוי העילה. נוסף לכך, מתברר כי חפץ, לשעבר יועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביקש וקיבל מהפרקליטות מכתב לשגרירות ארצות הברית במסגרת מאמציו לקבל ויזה למדינה. 

"לניר חפץ יש תחושה שהוא מופקר לגורלו על ידי מערכת אכיפת החוק", סיפר פרקליטו של עד המדינה עורך הדין אילן סופר, בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב. "היה שלב שחששנו לחייו, הוא לווה על ידי אנשי משטרה שאבטחו אותו. למערכת צריך להיות עניינן שעדי מדינה יחושו מספיק ביטחון להמשיך בחייהם, וכשזה לא קורה - אנשים ישאלו את עצמם בעתיד אם יש טעם לעשות את הצעד הזה", הוסיף. 

האזינו לריאיון עם עוה"ד אילן סופר בכאן רשת ב

עורך הדין ציין כי חפץ נתון תחת לחצים "חסרי תקדים" שמטרתם לרסק את אמינותו: "זה חלק מקמפיין מאורגן שמתחיל מהמקום הגבוה ביותר במערכת, ועובר דרך שרים בממשלה". עם זאת, הוא ציין כי מרשו מחויב להסכם עד המדינה. "דבר לא ירתיע אותו למסור את עדות האמת כפי שהעיד אותה בחקירותיו במשטרה, הוא לא חוזר בו", אמר. 

לפי כחודש נחשף בכאן חדשות שכבר ביום הראשון למעצרו של חפץ בבפברואר 2018, השתילה המשטרה מדובב בתאו של חפץ במסגרת מבצע שכונה "מעבר לאופק". בפגישה הראשונה, סיפר חפץ למדובב: "הגעתי מכלא שיקמה. אני כולי פריחה מהשמיכות. הם מטרטרים אותי בכוונה מבית מעצר לבית מעצר. מנסים לשבור את רוחי. שיהיה להם בהצלחה. אני אומר את האמת". אולם מבצע הדיבוב הזה לא הצליח. חפץ סירב לדבר על החקירה וטען בכל שיחותיו שלא נפל רבב במעשיו.