גן ילדים
צילום: חן ליאופולד, פלאש 90

ילדי הגן לא למדו בסגר - כמה צריכים ההורים לשלם?

הייעוץ המשפטי לממשלה המליץ שלגבי חודש ספטמבר ישלמו ההורים עבור 20 ימים ולגבי חודש אוקטובר ישלמו ההורים עבור 21 ימי פעילות, אם הגן אמור היה לצאת לחופשה בחול המועד ועבור 16 ימי פעילות אם הגן אמור היה לפעול בחול המועד. ככלל ההורים לפי ההצעה לא נדרשים לשלם עבור ימים שבהם הגן לא פעל. עם זאת מכיוון שמדובר בתקופת חגים ידרשו ההורים להשתתף בעלות של ימי החופשה בחגים.
צח שפיצן
22 באוקטובר 2020
14:21

הייעוץ המשפטי לממשלה המליץ היום (חמישי) כי בעבור חודש ספטמבר ישלמו הורים לילדים בגנים הפרטיים רק על 20 ימים. לגבי אוקטובר, ישלמו ההורים עבור 21 ימי פעילות, אם הגן אמור היה לצאת לחופשה בחול המועד סוכות, ועבור 16 ימי פעילות אם הגן אמור היה לפעול בחול המועד.

ככלל, לפי ההצעה, לא נדרשים ההורים לשלם בעבור ימים שבהם הגן לא פעל. עם זאת מכיוון שמדובר בתקופת חגים יידרשו ההורים להשתתף בעלות של ימי החופשה בחגים.

בתחילת השבוע, אחרי כחודש, ישראל יצאה חלקית מהסגר השני של משבר הקורונה. כמיליון ילדים מגיל לידה עד גיל 6 שבים לגני הילדים. עם זאת, כ-120 אלף פעוטות ותינוקות במעונות היום המפוקחים נשארו בבית, בשל זמן ההתראה הקצר. בכמה רשויות מקומיות הודיעו שלא יפתחו את הגנים. ברמת גן ובגבעתיים הוגבלה כניסת עובדי צוות גן מערים אדומות. ברשויות אחרות הודיעו כי הגנים יפעלו רק חמישה ימים בשבוע כדי להימנע מהצורך בכניסת גננות מחליפות.

היום אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין כי היענות לדרישה של שרים שונים לפתיחה מהירה של המשק, בהם שר האוצר ישראל כ"ץ, עלולה להוביל לעלייה בתחלואה ולסגר שלישי. בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, הבהיר השר אדלשטיין כי במקום זאת מוטב שהשר כ"ץ ואנשי משרדו היו עובדים קצת יותר על מתן פיצוי לבעלי העסקים שנפגעו. השר התייחס לפתיחת מערכת החינוך וציין כי לפי המתווה של משרדו, ניתן יהיה לפתוח את חלקה כבר בעוד עשרה ימים.  

אחד המכשולים הבולטים שעל הפרק בדיוני קבינט הקורונה לקראת הסרת מגבלות הוא פתיחת הכיתות בבתי הספר היסודיים. כלל לא ברור כיצד יוכלו הכיתות הנמוכות, א' עד ד', להיפתח. הצעת משרד החינוך ללימודים במתכונת של שבוע-שבוע לסירוגין, נפלה מכיוון שכרגע היא אינה מסייעת בפתיחת המשק.

הצעת משרד הבריאות לקפסולות גם היא אינה מתאפשרת כרגע, כי במשרד האוצר לא מתכוונים לתקצב עוד את המהלך בשישה מיליארד הנדרשים לפי השר גלנט. שר החינוך אמר בקבינט היום שיידרשו עוד חמישה שבועות לגיוס אלפי מורים נוספים. לכן נכון לשעה זו, אין פתרון בנושא.

מכשול נוסף הוא הסוגיה המהותית יותר - איך מתקדמים הלאה ביציאה מהסגר. נתניהו וגנץ רוצים להאיץ את המודל של משרד הבריאות ליציאה מהסגר ובין השאר לפתוח בעוד עשרה ימים גם את כיתות א' עד ד' וגם את המסחר. משרד הבריאות מתנגד בתוקף, וטוען שכך לא יהיה ניתן להבחין מה מקור העלייה העתידית בתחלואה ולכן מסתמן שבשלב השני, שיתחיל ב-1.11, יפתחו רק כיתות א' עד ד'.