עבדאללה חמדוכ ומייק פומפאו, ארכיון
צילום: אי-פי

פומפאו לראש ממשלת סודאן: משבח את מאמציך לשיפור היחסים עם ישראל

גורמים בממשלת סודאן: רה"מ חמדוכ מוכן להתקדם בכינון היחסים עם ישראל. אחרי איחוד האמירויות: ישראל חתמה על הסכם תעופה עם בחריין. רה"מ נתניהו: כך נראה שלום אמיתי
כתבי כאן חדשות
22 באוקטובר 2020
19:21

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו שוחח הערב (חמישי) בטלפון עם ראש ממשלת סודאן עבדאללה חמדוק ושיבח את מאמציו לשפר את הקשרים עם ישראל. פומפאו הביע תקווה כי המאמצים הללו יימשכו.

מוקדם יותר אמרו מקורות בממשלת סודאן לסוכנות הידיעות רויטרס כי ראש הממשלה חמדוכ מוכן להתקדם בתהליך הנורמליזציה עם ישראל במידה שהפרלמנט הזמני בארצו יאשר את המהלך. על פי סוכנות הידיעות, לא ברור מתי הפרלמנט יתכנס. השבוע הודיעה ארצות הברית כי בכוונתה להסיר את סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור, צעד שעל פי דיווחים בעבר נקשר להסכמתה של סודאן לכונן נורמליזציה עם ישראל.

אתמול הגיעה משלחת ישראלית לביקור בסודאן לקראת ההכרזה על יחסים דיפלומטיים בין המדינות. מטוס המנהלים שהטיס את המשלחת יצא אתמול בבוקר בטיסה ישירה ונדירה מנמל התעופה בן גוריון לבירה חרטום, ואותר באמצעות אתר זיהוי הטיסות "פלייט ראדאר".

אחרי איחוד האמירויות: ישראל חתמה על הסכם תעופה עם בחריין

בתוך כך, היום פורסם כי ישראל ובחריין חתמו רשמית על הסכם תעופה לפיו תוכל כל אחת מן המדינות להפעיל עד 14 טיסות נוסעים בשבוע בין בחריין לנמל התעופה בן גוריון, וכן טיסות בלי הגבלה בין בחריין לאילת. בנוסף, תתאפשר הפעלה של חמש טיסות מטען שבועיות לכל אחת מהמדינות.

בתגובה לפרסום אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הסכמי השלום ההיסטוריים מתקדמים במהירות ובצעדי ענק. לדבריו "ההסכם יחזק מאוד את התיירות והמסחר בינינו, וכל אזרחי ישראל יהנו מכך". נתניהו הוסיף "כך נראה שלום אמיתי - שלום תמורת שלום, כלכלה תמורת כלכלה". ‌

שרת התחבורה מירי רגב אמרה כי ההסכם יביא את התעופה, את התיירות ואת הסחר לשיאים חדשים. שר החוץ גבי אשכנזי אמר כי מדובר בנדבך נוסף בקשרי השלום והנורמליזציה בין המדינות.

השתתפו בהכנת הידיעה: עמיחי שטיין, גילי כהן, נורית יוחנן ואלון אמיצי