בני גנץ
צילום: נטי שוחט, פלאש 90

גורם ביטחוני בתום ביקור גנץ בוושינגטון: ייתכנו עסקאות נשק נוספות בין ארה"ב למדינות האזור

הצדדים סיכמו כי עסקאות נשק נוספות של האמריקנים עם מדינות ערב יביאו לעוד חבילות פיצוי לישראל • הגורם הביטחוני העריך כי מתישהו סעודיה תצטרף לנורמליזציה וטען - מבחינות רבות עדיף שארה"ב תמכור את הנשק למדינות המפרץ, ולא מדינות אחרות • גנץ התייחס בפגישתו עם הבכירים להמשך שיתופי הפעולה המודיעיניים והמבצעיים
משה שטיינמץ וגילי כהן
22 באוקטובר 2020
22:00

שר הביטחון בני גנץ סיים הערב (חמישי) את ביקורו בוושינגטון, במהלכו דן עם שר ההגנה האמריקני, מארק אספר, והרטמכ"ל האמריקני מארק מילי. בפגישתם דנו על הפיצוי לישראל בעקבות עסקת ה-F-35 הצפויה בין ארצות הברית לאיחוד אמירויות.

לדברי גורם בטחוני, בדיונים עלו נושאי רכש של מטוסי קרב, מסוקים, הגנה אווירית וחימושים מיוחדים שישמרו את יתרון צה"ל באזור. בתוך כך, עלו על הפרק עסקאות נשק נוספות בין ארצות הברית למדינות בסביבה, כחלק מהסכמי השלום. הצדדים סיכמו כי עסקאות נשק נוספות של האמריקנים עם מדינות ערב יביאו לחבילות פיצוי נוספות לישראל.

בנוסף, הגורם הביטחוני טען כי מבחינות רבות עדיף כי המדינה שתמכור את הנשק למדינות המפרץ תהיה ארצות הברית - ולא מדינות אחרות. הוא הוסיף כי בשיחות נידונו המגעים לנורמליזציה בין ישראל לבין מדינות ערב. "מתישהו סעודיה תתחיל לצאת מהארון", אמר הגורם. "יש מגמה בהתהוות לגבי הנורמליזציה, הם לא הולכים לשום מקום וגם אנחנו לא. המגמה הזו תימשך וטוב שכך". לדבריו, גם כינון יחסים עם סודאן הוא "עניין של הימים הקרובים".

הדיונים של השר גנץ עם הממשל האמריקני עסקו גם בהמשך שיתופי הפעולה המודיעיניים והמבצעיים בין המדינות. זהו ביקור שני של גנץ בארצות הברית בתוך חודש. ולדברי הגורם הביטחוני יהיה למפגש הזה המשך בתקופה הקרובה. לפי מקורות שאינם ישראלים, מזכיר ההגנה האמריקני אספר צפוי לבקר בישראל בסוף החודש להמשך הדיונים האסטרטגיים.