טרמאפ וביידן
צילום: אי-פי

אמת? פרט שולי: אלו אי-הדיוקים של טראמפ וביידן בעימות

קורונה, סין והקשר הרוסי - כמו בכל עימות השנה, כלי התקשורת בארה"ב בדקו איפה המועמדים לא בדיוק דייקו. והנה הרשימה
מאיה ראכלין
23 באוקטובר 2020
08:12
עודכן ב 13:31

כמו בכל עימות השנה, כלי התקשורת בארצות הברית בדקו איפה המועמדים לא בדיוק דייקו. והנה הרשימה

<> טראמפ על הקורונה: "אנחנו משטחים את העקומה, זה הולך מפה"

שקר. דווקא בשבועות האחרונים חלה עלייה במספר המקרים בארצות הברית. לפי אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, הממוצע השבועי של נדבקים חדשים ליממה, עלה מ-42,300 ל-60 אלף בתוך שבועיים.

<> טראמפ על הקורונה: "כמו שאתם יודעים, 2.2 מיליון בני אדם היו אמורים למות"

שקר. אף אחת מההערכות לא סברה ששיעור המוות מקורונה בארצות הברית יהיה גבוהה כל כך. טראמפ משתמש במספר הזה פעמים רבות, בטח אחרי שיותר מ-200 אלף אמריקנים באמת מתו מקורונה. ב-1 באפריל, הוא אמר שהשערת המומחים שלו מדברת על בין 100 אלף ל-200 אלף מתים. 

<> ביידן: "במסגרת התכנית שלי אף אחד שמקבל ביטוח בריאות פרטי יאבד את התכנית שלו, גם בזמן התכנית של אובמה, ה'אובמהקר' זה לא קרה"

שקר. כש"אובמהקר" נכנסה לתוקף ב-2014, מיליונים איבדו תכניות ביטוח פרטי שלא עמדו בסטנדרטים שהציב החוק.

<> טראמפ: "כשאני אסרתי על כניסת תושבים סינים למדינה, ביידן אמר שאני שונא זרים"

צריך כאן עוד הקשר. לא ברור אם סגן הנשיא לשעבר ידע על ההנחיות החדשות של טראמפ כשהוא קרא לו "שונא זרים" ביום שהן נחשפו. בקמפיין ביידן אומרים שהוא לא קרא לטראמפ "שונא זרים" בהקשר הזה של איסור הכניסה. קמפיין ביידן גם אמר באפריל שהוא תומך במגבלות על נסיעה לסין ומסין.

<> טראמפ על המיסים שלו: "הם ממשיכים לדבר על ה-750$ ששילמתי כעמלה. אני שילמתי מראש עשרות מיליוני דולרים"

זה כנראה שקר. לפחות לפי הדיווח בניו-יורק טיימס, שהשיגו את דוחות המס של הנשיא, הוא באמת שילם רק 750$  בשנים 2017-2016 ככספי מיסים.


 העימות השני בין טראמפ לביידן, הלילה (צילום: אי-פי)

<> ביידן: "מה טראמפ אמר? הוא אמר אולי תזריקו חומרי ניקוי"; טראמפ: "צחקתי על זה"

זה כנראה שקר. טראמפ היה רציני מאוד כשאמר באפריל שאולי כדאי שאנשים יזריקו חומרי חיטוי כדי להילחם בקורונה. גם יום אחרי אותה התבטאות, אמר טראמפ: "שאלתי עיתונאים בסרקסטיות, כדי לראות מה יקרה". 

<> טראמפ: "ג'ו ביידן קיבל 3.5 מיליון דולר מרוסיה. זה הגיע דרך פוטין, כי הוא (ביידן) היה חבר טוב מאוד של ראש העיר של מוסקבה"

אין שום הוכחה למשפט הזה. טראמפ מדבר על דיווח של הסנאטור הרפובליקני רון ג'ונסון שחקר את בנו של ביידן, האנטר, ואת העסקים שלו באוקראינה. אבל גם הדיווח הזה לא אמר שביידן בעצמו קיבל את המיליונים מנשיא רוסיה פוטין.