חמדוכ, נתניהו וטראמפ
צילום: רויטרס

שר החוץ הסודאני: זהו צעד ראשון לנרמול הקשרים עם ישראל

עומר קמר א־דין: הפרלמנט הזמני בח'רטום הוא שיכריע אם לאשר את החלטתה של מועצת המעבר • גורם ממשלתי בסודאן לכאן חדשות: מעריך שהתהליך בין המדינות יהיה הדרגתי • א־סיסי: מעריך את המאמצים השואפים להביא לאזור יציבות ושלום • איחוד האמירויות ובחריין בירכו על ההסכם • מנגד, משרד החוץ האיראני מסר: "הסודאנים שילמו כופר"
רועי קייס ועומרי חיים
24 באוקטובר 2020
00:06
עודכן ב 11:06

הסכם הנורמליזציה עם סודאן: שר החוץ הסודאני עומר קמר א־דין אמר אמש (שישי) כי ההכרזה היא צעד ראשון בדרך לנרמול הקשרים וציין כי הפרלמנט הזמני בח'רטום הוא שיכריע אם לאשר את החלטתה של מועצת המעבר. שר החוץ של סודאן הוסיף שהחשוב הוא שתם פרק העוינות בין ישראל לארצו.

גורם ממשלתי בסודאן אמר לכאן חדשות כי הוא מעריך שתהליך נרמול היחסים בין המדינות יהיה הדרגתי אך יוביל לבסוף לנרמול מלא. לדבריו, מדובר בצעד גדול לטובת השלום באזור ולטובת ההשתלבות של שתי המדינות בקהילה הבינלאומית. עוד אמר הגורם הממשלתי בח'רטום כי עצם זה שבירת ח'רטום שממנה יצאו שלושת הלאווים מכירה בישראל זה הישג גדול לישראל, לסודאן ולעולם.

איחוד האמירויות בירכה על ההסכם בין ישראל לסודאן. בהודעת משרד החוץ האמירתי נכתב כי זהו "צעד חשוב להגברת הביטחון והשגשוג באזור, הוא ירחיב את היקף שיתוף הפעולה הכלכלי, המסחרי, המדעי והדיפלומטי". גם בחריין בירכה על ההסכם.

מצרים בירכה על הנורמליזציה בין ישראל לסודאן בתיווכה של ארצות הברית. בהודעה שפרסמה לשכתו של נשיא מצרים צויין כי א־סיסי מעריך את המאמצים השואפים להביא לאזור יציבות ושלום.

ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה את נרמול הקשרים בין המדינות ואמר כי ממשלו יקבל את ההחלטות הדרושות לשמירה על האינטרסים הפלסטיניים. בהודעת לשכתו של אבו מאזן נאמר כי הדרך להשגת השלום מושתתת על החלטות האו"ם, והתוואי שלה הוא סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67' ובירתה מזרח ירושלים. 

משרד החוץ האיראני מסר בתגובה כי "הסודאנים שילמו כופר כדי לצאת מרשימת תומכי הטרור".

ישראל וסודאן סיכמו לנרמל את קשריהן בשיחת ועידה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לנתניהו ולשני מנהיגיה של סודאן, יושב ראש מועצת הריבונות אל בורהאן וראש הממשלה חמדוכ. הנשיא טראמפ בישר על כך הערב לכתבים בבית הלבן וכעבור זמן קצר הכריז על כך ראש הממשלה בהודעה שפרסם באינטרנט. "זה מהפך אדיר. בח'רטום בירת סודאן אומצו בשנת 1967 שלושת הלאווים של הליגה הערבית: לא לשלום עם ישראל, לא להכרה בישראל ולא למשא־ומתן עמה. והיום ח'רטום אומרת כן. זה עידן חדש, של שלום אמיתי", אמר נתניהו. הוא ציין כי בקרוב ייפגשו משלחות מישראל ומסודאן לדון בשיתוף־פעולה בתחומים רבים, בהם חקלאות ומסחר.