-
צילום: אי-פי, אוליבייה פיטוסי פלאש 90

מה צריך לתקן אחרי הקורונה, מו"מ עם לבנון, חוק הפיקדון ותאילנד: השבוע שהיה

הכתבים והפרשנים של כאן חדשות עם כל מה שחשוב לדעת על השבוע החולף
מערכת כאן חדשות
24 באוקטובר 2020
09:22

משרד החינוך, המשטרה, העיכובים במענקים. שאול אמסטרדמסקי חושב שמגפת הקורונה חשפה את כל המערכות שהאזרחים בישראל חייבים לדרוש את התיקון שלהן.

למה הקורונה מגבירה את הריכוזיות במשק, ומדוע העסקים הקטנים סובלים מהתופעה? ליאל קייזר עם כמה מילים על ריכוזיות, קורונה וצעצועים בסופר.

שר האוצר ישראל כ"ץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ מפריחים ספינים על התקציב כל שני וחמישי. שאול אמסטרדמסקי עושה סדר בספינים - מי צודק בוויכוח על התקציב?

השרה להגנת הסביבה הכריזה על "היסטוריה" כשהחילה את חוק הפיקדון גם על הבקבוקים הגדולים. אבל באותיות הקטנות מסתתר סעיף שדוחה בשנה את החלת החוק. זאת למרות שכבר ב-2016 החברות הגדולות לא עמדו ביעדי המחזור שנדרשו מהם, וידעו כבר מאז שהחוק יוכל לחול בכל רגע. לכן, דחייה של שנה נותנת להם את כל הזמן למסמס את כניסת החוק לתוקף. יפעת גליק מסבירה למה ההישג של גילה גמליאל הוא ניצחון ליצרנים הגדולים.

בישראל המדינה היא המונופול של כמעט כל הקרקעות, וקק"ל מחזיקה בחלק - בעיקר באזור המרכז, אבל היא אפילו לא מנהלת אותן בפועל. קק"ל רק רואה רק את הכסף ממכירת קרקעות. בסוף השנה המדינה פשוט מעבירה לקק"ל את ההכנסות עבור הקרקע שלה - שזה בערך מיליארד שקלים שמחולקים כמו שקק"ל רוצה. מה קורה כשמחברים המון כסף ופוליטיקאים ולא שמים שום פיקוח תקציבי מסביב? שאול אמסטדרמסקי מסביר למה צריך לסגור את קק"ל.

בזמן שמזכ"ל חיזבאללה עדיין מאיים בנקמה, משלחות מישראל ולבנון יושבות בחדר אחד למשא ומתן. זה קשור לכסף, הרבה כסף שמסתתר בים התיכון, אבל גם למצב הקשה של לבנון שלא השאיר למזכ"ל חיזבאללה הרבה ברירות. רועי קייס עם סיפור על המזרח התיכון החדש שלא מפסיק להפתיע.

אחרי שהמדינה רשמה שיא של 40 מיליוני תיירים בשנה הקודמת, ענף שלם נמחק מהכלכלה בתאילנד בגלל הקורונה. בזמן שהמלך מעדיף להיות בריזורט בגרמניה, אלפי צעירים מעזים לדרוש רפורמות ואת הגבלת כוחו של המלך. יואב זהבי מסביר למה בינתיים, למיליוני התיירים שחולמים על תאילנד, נשאר כרגע להמשיך לחלום.