נתניהו וגנץ
צילום: פלאש 90

נתניהו על מכירת F-35 לאמירויות והבדלי הגרסאות מול גנץ: "לא היה משא ומתן חשאי, רק אתמול הסכמנו"

ראש הממשלה: איראן השתמשה בסודאן כשטח הברחה לנשק מסוכן לחמאס. גנץ: מערכת הביטחון לא ידעה ולא נחשפה למו"מ לאספקת מערכות הנשק. מפקד חיה"א לשעבר, האלוף במיל' איתן בן-אליהו, בביקורת על ניהול העסקה: "היה צריך לעשות הכנה, לדון עם האמריקנים ולראות מה אנחנו מקבלים בתמורה"
כתבי מערכת כאן חדשות
24 באוקטובר 2020
17:47
עודכן ב 22:03

העימות בין ראש נתניהו לגנץ נמשך: ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שבת) לעסקת מכירת מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות והבהיר כי "איו יסוד לשום אמירה שהיה משא ומתן חשאי או שהסתרנו את זה". בהצהרה שמסר לתקשורת הוסיף ראש הממשלה כי "גנץ ואני שלחנו משלחת מקצועית של משרד הביטחון לוושינגטון, דנו עם הפנטגון ורק אתמול ניתנה ההסכמה שלנו בעקבות סיום עבודת המשלחת והבטחת העליונות הישראלית".

בתגובה לדברי ראש הממשלה, אמר בהמשך שר הביטחון בני גנץ כי מערכת הביטחון לא ידעה ולא נחשפה למשא ומתן לאספקת מערכות נשק איכותיות לאיחוד האמירויות. לדבריו, לו היה למערכת הביטחון המידע - הדבר היה מאפשר ניהול נכון ואחראי של התהליך.

בנוסף, רמז נתניהו לתקיפה ישראלית בסודאן שישראל טרם לקחה עליה אחריות. ראש הממשלה אמר כי "איראן השתמשה בסודאן כשטח הברחה לנשק מסוכן לחמאס, מה שאילץ אותי להורות על צעדים נגד הדבר הזה". באשר להסכם נרמול היחסים עם סודאן עליו הוכרז אתמול, אמר נתניהו: "אתמול עשינו צעד לשלום היסטורי בין ישראן לסודאן שהייתה מדינת אויב. ישראל מתחברת עכשיו לכל העולם, תהיינה עוד מדינות".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ צביקה האוזר, אמר היום בריאיון לליאת רגב בכאן רשת ב כי יבקש בוועדה "לשמוע את כל המכלול של אותם סכמים בין ישראל לארצות הברית". יחד עם זאת הבהיר האוזר כי "ההסכמים האלה חשובים, אני לא רואה שבגין עסקה כזו או אחרת היינו שמים מעצור להסכם".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ צביקה האוזר, בכאן רשת ב

על הטענה של גנץ כלפי נתניהו כי לא שיתף את מערכת הביטחון בהסכמים הנרקמים, אמר האוזר: "אני לא חושב שזה תקין. גם אמרתי את הדברים ביום שפורסמו. אני גם חושב שזה לא ראוי ואין בכך צורך אמיתי. היה עניין של הסמכים מדיניים עם רמת רגישות עד שהם נחתמים - גם בהיסטוריה שלנו יש הסכמים שהתגלו רק בדיעבד כמו הסכמי לונדון שהוסתרו מראש הממשלה שמיר, זאת לא פעם ראשונה בהיסטוריה וחבל שכך. ההסכמים הללו היו צריכים להיות בידיעה לפחות של שר הביטחון".

על אף דברים לה, ביקש האוזר לשים דגש על העיקר לטענתו, ואמר כי "יש כאן פריצת דרך היסטורית של מדינת ישראל. אנחנו פורצים מצור ומשנים את מערך היחסים בין העולם הערבי למדינת ישראל 0 וצריך לברך על כך".

בימים הקרובים צפויות להתחיל השיחות בין סודאן לישראל על ההסכם הרשמי בין המדינות, שיכלול גם שיתוף פעולה חקלאי וכלכלי. בתוכנית חדשות השבת בכאן 11 דווח כי בישראל סבורים שהסכם בין המדינות יסלול את הדרך להשבתם של סודאנים למולדתם. בישראל יש כ-6,000 סודאנים שמהווים כ-10% ממבקשי המקלט בישראל.

 

על המאבק בקורונה, אמר נתניהו כי אינו מוכן שחלק מהציבור מקיים את הכללים וחלק לא. ראש הממשלה אמר כי יציע מחר בישיבת קבינט הקורונה העלאה דרמטית של קנסות למוסדות ולגורמים שלא יכבדו את ההנחיות.

איתן בן-אליהו על מכירת המטוסים: "לא התנהלות נכונה"

מוקדם יותר הערב, מתח מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף במילואים איתן בן-אליהו ביקורת על עסקת מכירת מטוסי F-35 של ארצות הברית לאיחוד האמירויות. בריאיון שהעניק לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון" בכאן רשת ב, אמר בן-אליהו "זאת לא דרך התנהלות נכונה. היה צריך לעשות הכנה, לדון עם האמריקנים ולראות מה אנחנו מקבלים בתמורה". בן-אליהו הוסיף כי אינו מעריך שמישהו היה משכנע את האמריקנים שלא לבצע את עסקת מכירת הנשק.

מפקד חיל האוויר לשעבר הוסיף כי "אין לישראל כוח לעצור מכירת נשק שהאמריקנים מאוד רוצים למכור לאיזו שהיא מדינה. אבל, היא כן יכולה להנות מהזכות לדון איתם טרם ההחלטה ואולי לעקר חלק מהמערכות". בן-אליהו ציין כי פעולה מסוג זה נעשתה בסוף שנות ה-70 ותחילת שנות ה-80 כשסעודיה התעניינה ברכישת מטוסי F-15. "האמריקנים ניהלו איתנו שיחות ארוכות והצלחנו לייצר מערכות במטוס שלא היו בהן דברים שמסכנים אותנו, אמר בן-אליהו והוסיף כי "את כל זה היה צריך לעשות מראש וזה כרוך בעבודת מטה של מערכת הביטחון".

גנץ: נתניהו הסתיר את המגעים ממערכת הביטחון

ברקע ההודעה לפיה ישראל לא תתנגד למכירת מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות, אתמול האשים שר הביטחון בני גנץ את ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא הסתיר את המגעים ממערכת הביטחון. עם זאת, גנץ בירך על ההסכם והדגיש כי הוא רואה בהשגת שלום ויציבות אזורית ערך אסטרטגי עליון. בלשכת ראש הממשלה הגיבו להאשמה של גנץ ואמרו כי אין חדש ברצון של האמירויות לקבל לידיהם את מטוסי החמקן.

"לא הייתה שום התנייה שישראל תסכים לכך כתנאי לחתימת הסכם השלום, ואכן הדיון עם ישראל התקיים רק לפני חודש בביקורו של שר הביטחון גנץ בוושינגטון ולאחר חתימת הסכם השלום", נכתב בהודעה מטעם לשכת ראש הממשלה.

למרות ההכחשות, נתניהו וגנץ הודיעו כי לא יתנגדו למכירת מטוסי F-35 מארצות הברית לאיחוד האמירויות. "לאחר בחינה מדוקדקת שהתקיימה על ידי גורמי המקצוע במשרד הביטחון, הוחלט שלישראל אין התנגדות לאספקת מערכות נשק מסוימות לאיחוד האמירויות", נכתב בהודעה שפירסמה לשכת ראש הממשלה לפני כניסת השבת. נמסר כי בהסכם שנחתם בין גנץ לשר הביטחון האמריקני מארק אספר הובטח יתרונה הצבאי של ישראל.

הנשיא טראמפ הכריז על הסכם נורמליזציה בין ישראל לסודאן

אתמול הודיע נשיא ארצות הברית טראמפ בשיחה עם כתבים בבית הלבן, כי ישראל וסודאן מנרמלות את קשריהן. על פי הדיווחים, התקיימה שיחת ועידה בין הנשיא טראמפ לראש הממשלה נתניהו ולשני המנהיגים של סודאן: ראש הממשלה חמדוכ ויושב ראש המועצה הריבונית הזמנית אל-בורהאן. קודם לכן הודיע הבית הלבן כי הנשיא האמריקני עדכן רשמית את הקונגרס בכוונתו להסיר את שמה של סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור.

זמן קצר לאחר ההכרזה פרסם ראש הממשלה הודעה בה אמר "זה מהפך אדיר. בח'רטום בירת סודאן אומצו בשנת 1967 שלושת הלאווים של הליגה הערבית: לא לשלום עם ישראל, לא להכרה בישראל ולא למשא־ומתן עמה. והיום ח'רטום אומרת כן. זה עידן חדש, של שלום אמיתי". הוא ציין כי בקרוב ייפגשו משלחות מישראל ומסודאן לדון בשיתוף פעולה בתחומים רבים, בהם חקלאות ומסחר.