תלמידות בדרכן לבית ספר בת"א, בספטמבר
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הקבינט אישר: כיתות א'-ב' יחזרו לסירוגין ביום ראשון, כיתות ג'-ד' בקפסולות

הקבינט אישר פה אחת את ההקלות ב-1 בנובמבר • שאר הנושאים, ביניהם פתיחת המסחר, יעלו בישיבת הקבינט הבאה • גנץ אמר בדיון הארוך: אני מתוסכל. יושבים פה שעות לא הבאנו תוכנית אסטרטגית ולא קיבלנו החלטות • כ"ץ תקף את ראש שירותי בריאות הציבור: לא מתווכח איתך, את פקידה; אדלשטיין: שר האוצר יודע להתנפל על פקידים
כתבי כאן חדשות
25 באוקטובר 2020
06:00
עודכן ב 22:59

קבינט הקורונה אישר היום (ראשון) את פתיחת מערכת החינוך עד כיתה ד' בשבוע הבא. לפי המתווה שאושר פה אחד – כיתות א'-ב' ילמדו לסירוגין במתכונת שתסוכם בהמשך. כיתות ג'-ד' ילמדו בקפסולות. שאר הנושאים, ביניהם פתיחת המסחר, יעלו לדיון בישיבת הקבינט הבאה. 

במהלך הדיון בדק משרד הבריאות מול השלטון המקומי אם יוכלו לעזור בביצוע מתווה הקפסולות לחזרת תלמידי כיתות א'-ב' לבתי הספר. שם ענו שברוב היישובים יכולים, ואפילו במהרה וללא תקציבים גבוהים. אלא שמשרד החינוך לא אישר גם את הדבר ואינו מוכן להעביר את הניהול לשלטון המקומי. 

עדכונים שוטפים

בדיון פרץ עימות בין שר האוצר ישראל כ"ץ לראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס, כאשר אמר לה: לא מתווכח איתך, את פקידה. מספיק יש לי וויכוחים עם שר הבריאות. שר הבריאות אדלשטיין השיב לכ"ץ: "שר האוצר יודע להתנפל על פקידים. פקידי האוצר משקרים לקבינט". בנוסף כ"ץ אמר לאנשי משרד הבריאות: "אתם מתנהגים כאילו יש לכם פנקס צ'קים ביד", והוסיף: "אתם לא מוכנים לנהל משא ומתן על המסחר, ואתם הולכים בניגוד לסיכום".


נתניהו הגיב לדיון בין השניים ואמר לכ"ץ: "מי כמוך יודע שאני תומך שההחלטות יתקבלו במישור המדיני אבל אפשר להתווכח עם פקידים. היא יכולה לומר דבר אתה יכול לשמוע ולהתנגד אני לא מצליח להבין על מה הוויכוח". 

במהלך הדיון אמר השר לביטחון הפנים כי יהיה קושי לאכוף את ההנחיות אם יאפשרו פתיחת עסקים. לדבריו, "ההנחיות מאוד יפות על הנייר אבל יש פער בין זה למה שקורה ברחוב. בוא נאמר שבני משפחה אחת של שמונה נפשות ירצו להכינס לחנות – אז לא יפצלו. אז עכשיו, אפשר חמש קפסולות כאלה, – כלומר 35 אנשים בחנות. הקושי הוא בלאכוף ולבדוק את זה. לא יתחילו לבדוק תעודות זהות ומי גר עם מי אני מציע להיות יותר צנועים ביכולת הציבור לממש את ההנחיות כלשונן וביכולת המשטרה לאכוף". 

ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, התייחס להגדלת הקנסות ואמר כי יופץ תזכיר חוק בנושא: "הרעיון הוא להחמיר בקנסות, הן על הפעלת מקום ציבורי ועסקי ופתיחת מוסדות חינוכיים בניגוד לחוק". העלאת הסכום המקסימלי של הקנסות: מקום ציבורי או עסקי שפתוח למרות שחל איסור על פתיחתו- מ-5,000 ל10,000, קנס על אירוע בניגוד לתקנות יעלה מ-5,000 ל-15,000. וקנס על מוסד חינוך שפועל בניגוד לאיסור על פעילותו- יעלה ל-25,000 שקל. 

משרד האוצר הציג בדיון את המתווה לפתיחת העסקים, לפיו חנות תוכל לפתוח את שעריה עם כניסה נפרדת תוך הקפדה על תו סגול. בנוסף, תתאפשר קבלת קהל לטיפולים סגורים אחד על אחד, עם הגבלה של 7 מטר רבוע לאדם – עד חמישה אנשים. במקומות פתוחים תתאפשר קבלת קהל עד 20 איש. שירה גרינברג, הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, אמרה: "חייבים לפתוח את המסחר, זה הדבר שהכי משפיע על התוצר. זה יחסוך למשק 800 מיליון שקלים ויחזיר 80 אלף איש לתעסוקה". 


ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו אמר בתחילת הדיון שהחל מסיום הסגר חלה מגמת ירידה ניכרת בכמות הבדיקות והבעיה נעוצה בהיעדר היענות ורצון מצד הציבור להיבדק. היכולת הלאומית עומדת כעת על 70 אלף בדיקות ביום וצפויה לעלות בהדרגה. 

"המגזר הכללי והמגזר החרדי הם באותו שיעור בדיקות לנפש והמגזר הערבי יורד בצורה הדרגתית באופן שמאוד מאוד מטריד אותנו", אמר גמזו. "יש שם תחושה של סוף קורונה ואנחנו רוצים להעלות את כמות הבדיקות. גמזו הוסיף על המגזר הערבי: "יש שם כנראה עשרות חתונות ביום. ברור לנו שיש שיעור בדיקות חיוביות גבוה והם בסיכון בהתקהלויות שלהם. גם סכנין ואום אל פחם בסיכון להפוך אדומות". עוד אמר גמזו לשרים שבערים צהובות שיכולה להיות בהן התפרצות (ערים מהבהבות) - ישקלו להטיל עוצר לילי.

בהכנת הידיעה השתתפו: עמיחי שטיין, גילי כהן, מיכאל שמש, עקיבא ווייס, אמוץ שפירא, לירן כוג'הינוף ואוריה אלקיים