נתניהו ועבאס, ארכיון
צילום: יוסי אלוני, נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

עבאס הכחיש דיל עם נתניהו; תוכנית החומש לחברה הערבית אושרה

גורמים בכחול לבן טוענים שהדבר הורד מסדר היום דקות לפני ישיבת הממשלה, בשל החשש שאישור התוכנית ייתפס כקשור לביטול ההצבעה בכנסת על פרשת הצוללות. סגן יו"ר הכנסת מנסור עבאס הכחיש דיל עם נתניהו: בקשתי בעניין נענתה לפני פרשת ההצבעה בכנסת
ערן זינגר
25 באוקטובר 2020
13:52

לאחר שהארכת תוכנית החומש לחברה הערבית אושרה בממשלה - סגן יו"ר הכנסת, חבר הכנסת מנסור עבאס מרע"ם, מכחיש היום (ראשון) כי האישור הוא תוצאה של דיל עם ראש הממשלה. "אני מתנהל בצורה שקופה, מקצועית, עניינית ומכובדת מול כל הגורמים בממשלה, ולא בהתאם לדילים שמנסים להדביק לי", ציין עבאס. "את דרישותינו הצודקות העלתי בפני ראש הממשלה במליאת הכנסת ונעניתי בחיוב, לפני פרשת ההצבעה בכנסת".

גורמים בכחול לבן טוענים שדקות לפני שהחלה הישיבה, התוכנית בשווי 4.7 מיליארד שקלים ירדה. לפי הגורמים, הסיבה היא שראש הממשלה בנימין נתניהו חושש שאישור התוכנית ייתפס כקשור לביטול ההצבעה בכנסת על פרשת הצוללות - כפי שטען יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. עוד לפי הגורמים, בליכוד הסכימו להעלות את התוכנית לאישור, בתנאי ששר האוצר ישראל כ"ץ יהיה גם הוא חתום על הצעת המחליטים. 

בסוף השבוע בישר סגן יו"ר הכנסת מנסור עבאס מרע"מ, שניהל את ההצבעה על הצוללות, שראש הממשלה נענה לדרישתו ומזכיר הממשלה עדכן אותו שהתוכנית תאושר היום. גורמים בכחול לבן הוסיפו שהם מקווים שנתניהו יחזור בו, ושהתוכנית - שהושקע בה מאמץ רב וממושך - לא תידחה עוד. 

מטרתה של תוכנית החומש היא עידוד השתלבות של אוכלוסיית המיעוטים בישראל וצמצום הפערים בין המגזרים. היא חלה על יישובי המגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי. התוכנית דורשת ממשרדי ממשלה שונים לנקוט בפעולות שיסייעו למגזרים הללו במגוון תחומים, ובהם: חינוך, תשתיות, נגישות לתחבורה, תעשייה ומסחר, תעסוקה, תרבות, דיור, ביטחון פנים ועוד.