עמית תומר

לאן נעלמו מיליארד השקלים ששר האוצר הקצה לטובת הכשרה מקצועית?

מיליארד שקלים הוקצו למאה אלף מפוטרים שהקורונה הייתה קטלנית למקצוע שלהם - אבל לא הגיעו ללשכת התעסוקה. נציגת שירות התעסוקה טענה שאין תקציב להכשרות מקצועיות כרגע. שר האוצר כ"ץ רוצה להקים מנהלת הכשרות מקצועיות באוצר ולא להעביר את הכסף לרווחה
עמית תומר

בישראל יש קרוב למיליון מובטלים. הרבה מהם עובדים במקצועות שנגיף קורונה קטלני להם - ומי שעובדים בהם צריכים הסבת מקצוע, דחוף. שר האוצר כבר מזמן הבין את זה ואפילו יש לו פתרון. כבר במארס החליטו באוצר לשים על זה 200 מיליון שקלים. ואז, כשהשר כ"ץ הגיע הוא החליט שזה לא מספיק, ולפני ארבעה חודשים הגדיל את התקציב ליותר ממיליארד שקלים.

אז לכמה אנשים היוזמה החשובה הזאת באמת עזרה למצוא עבודה חדשה בתחום חדש? זהו, שהיא לא עזרה לאף אחד, עדיין. מירי שמעה את ההכרזות על ההכשרות המקצועיות שהמדינה מסבסדת למובטלים והבינה שזה מה שיכול לעזור לה. אז היא התקשרה ללשכת התעסוקה - וביקשה להירשם לקורס, אבל אז התברר שאין כאלה.

מאז שהתחיל משבר קורונה, הממשלה הוציאה 16 מיליארד שקלים על דמי אבטלה - בחצי שנה, הכי הרבה מאז קום המדינה. אם רק היו מעבירים את מיליארד השקלים שהובטחו, למאה אלף אנשים הייתה ניתנת האפשרות לצאת ממעגל האבטלה, וכך לחסוך למדינה מיליארדי שקלים.

אז מה תוקע את זה? בשתי מילים - קרבות אגו. מהצד האחד של הזירה - ישראל כ"ץ. הוא החליט שההכשרות המקצועיות כל כך חשובות שאין מצב שהוא לא יטפל בזה בעצמו. אז הוא החליט להקים מינהלת הכשרה מקצועית במשרד האוצר.

הבעיה היא שכבר יש גוף כזה - במשרד הרווחה, ושר הרווחה איציק שמולי לא מתכוון לוותר עליו. קוראים לו "האגף להכשרות מקצועיות", גוף קטן שמכשיר כל שנה כעשרת אלפים עובדים. כ"ץ טוען שזה גדול עליהם, וכבר עכשיו - הם בקושי מתפקדים. אבל שמולי אומר: לבנות גוף חדש מאפס - יהיה בטוח פחות יעיל.

הוויכוח המתיש הזה נמשך כבר ארבעה חודשים. בינתיים כ"ץ שומר את הכסף אצלו, שמולי מחזיק חזק בסמכויות, וכל אחד מהדברים האלו חסר תועלת לבד.

אז למה זה לא עובד? בשני המשרדים - הפקידים המקצועיים אומרים לנו: זה כבר מרגיש כאילו הרבה יותר אכפת להם מהיריבות הפוליטית ביניהם, מאשר מההכשרות המקצועיות עצמן. אבל בזמן ששני השרים רבים, מיליון מובטלים מפסידים.