מס הכנסה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מבקר המדינה: רשות המיסים הפעילה שירות אינטרנטי לקוי למבקשי המענקים

דוח הביניים שפרסם מתניהו אנגלמן מצביע על שורת כשלים של האתר ובהם קריסה, אי קליטה של עשרות אלפי בקשות למענק ושעות המתנה ארוכות למענה • פערים משמעותיים בין נתוני הביטוח הלאומי, שירות התעסוקה והלמ"ס על מספר המובטלים
צח שפיצן ונופר משה-פרדו
26 באוקטובר 2020
16:00

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, מעיר לרשות המיסים על שירות אינטרנטי לקוי שניתן למבקשי המענקים. במהלך תקופת הקורונה. בין השאר מצביע המבקר בדוח הביניים המתפרסם היום (שני) כי אתר הרשות קרס בשל עומס מבקשים ותקלה בו גרמה לכך שכ-22 אלף בקשות שהוגשו כלל לא נקלטו.

לדוח הביניים של מבקר המדינה על מערכת החינוך במשבר הקורונה

לדוח הביניים של מבקר המדינה על איכוני שב"כ ומערכת הבריאות במשבר הקורונה   

עוד מעיר המבקר על זמני המתנה ארוכים במענה הטלפוני של הרשות שהגיעו לשעה ואף לשעתיים של המתנה של מבקשי המענק לעסקים קטנים. המבקר קובע כי חלו עיוותים בקריטריונים לקבלת מענקים באופן  שפגע באפשרות של קבוצות עצמאים ועסקים לקבל את המענק.המבקר קובע כי "על אף ההיערכות המוקדמת והמהירה של רשות המיסים לתפקוד שוטף בתקופת משבר הקורונה, עדיין היו ליקויים בכל הקשור למתן מענה יעיל ומהיר למי שנזקק לקבל שירות מרשות המיסים. על רשות המיסים לבחון את הליקויים והבעיות שעלו בביקורת ולהפיק לקחים, כדי לשפר את מתן השירותים, הן נוכח התמשכות המשבר והן כהיערכות לימי שגרה".

רשות המסים: המערכת הממוחשבת לא קרסה

בהתייחס לזמני ההמתנה אומרים ברשות המסים כי עד סוף יוני 2020 אוייש המוקד הטלפוני לתמיכה טכנית בידי סטודנטים. בסוף יוני החל לפעול באופן הדרגתי מרכז השירות הטלפוני החדש במיקור חוץ ונתוני הביצוע ליולי ואוגוסט מראים אחוזי מענה גבוהים, אחוזי נטישה נמוכים וזמן המתנה שהתקצר.

על קריסת המערכת הממוחשבת נמסר מרשות המסים כי היא לא קרסה בשום שלב, אלא נוצר בה מראש  "ספסל המתנה" - פעולה מקובלת באתרי מחשב בעולם כאשר צפוי עומס רב של כניסות בזמן קצר.

על תקלת קליטת הבקשות נמסר: עם פתיחת המערכת במהלך הלילה ארעה תקלה שנמשכה שעות בודדות ולאחר שאותרה תוקנה במהירות. עוד באותו בוקר זוהו 22 אלף הלקוחות שבקשתם לא נקלטה, ואליהם נשלחו מייד מסרונים להגשה חוזרת.

על הזכאות למענק נמסר: הפעימה הראשונה והשנייה התבססו על הצהרות המבקשים ועל ההערכות שלהם, שכן, במועד פתיחת המערכת לא יכלו להיות בידי רשות המסים הנתונים הנדרשים. כאשר הפתיחה המוקדמת של המענקים  אפשרה ליישם את מדיניות הממשלה להעברת כספים לעסקים באופן מיידי. זאת ועוד, חלק ניכר מהאוכלוסייה הזכאית למענקים, הינה אוכלוסיית ה"עוסקים הפטורים" הפטורה מלהגיש דוחות תקופתיים למע"מ, כך שהמקור היחיד לבחינת הירידה העסקית, הינו במסגרת הצהרתם בבקשה למענק. עוד נמסר כי לא מן הנמנע שהרשות תערוך ביקורות מדגמיות לבדיקת אמינות ההצהרות באמצעים שונים ובהתאם תפעל להשבת הסכומים ששולמו למי שלא עמדו בתנאי הזכאות.

פערים של ממש בנתוני האבטלה שריכזו הגופים השונים  

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, מצביע על פער משמעותי בין הנתונים שאספו הביטוח הלאומי, שירות התעסוקה והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על מספר דורשי העבודה בישראל בזמן משבר הקורונה. מהדוח המתפרסם היום עולה כי ביוני 2020 הצביע שירות התעסוקה על מספר גדול יותר מפי שניים של בלתי מועסקים מאשר המספר שהראו סקרי כוח האדם של הלמ"ס (862 מובטלים לעומת 401). המבקר ממליץ לחייב את המעסיקים להעביר את המידע אודות העובדים שלהם ישירות לביטוח הלאומי. זאת כדי למצות זכויות וגם על מנת שניתן יהיה לקבל החלטות בזמן אמת על בסיס נתוני אמת. 

עוד כותב המבקר כי בשל מורכבות ובירוקרטיה הציבור עשה שימוש אפסי ב"מענק למובטל שעובד בשכר נמוך". המענק אמור לתמרץ לעבודה את מי שמקבל אותו, גם אם מדובר בעבודה בשכר נמוך. לפי הסעיף מקבל קצבת אבטלה זכאי לקבל מענק מהמדינה אם הוא מוכן לעבוד בשכר נמוך, כך שבפועל סך הכנסתו מעבודה גבוה יותר מקצבת האבטלה שלו.