השר זאב אלקין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תחקיר השר, המקורב והחומרים המסוכנים | המשטרה הירוקה מאשרת: נפתחה חקירה

הוועדה להגנת הסביבה בכנסת בראשות חברת הכנסת מיקי חיימוביץ' דנה בתחקיר מוסף הזמן הירוק | צפו בתחקיר
יפעת גליק
26 באוקטובר 2020
11:51

השר, המקורב והחומרים המסוכנים: המשטרה הירוקה אישרה היום (שני) כי בעקבות התחקיר של מוסף הזמן הירוק נפתחה חקירה לעניין החומרים המסוכנים שהועברו מהמפעל של אבו עמשה. במקביל, הוועדה להגנת הסביבה דנה הבוקר בתחקיר. 


יו"ר הוועדה מיקי חיימוביץ אמרה לנציגת המשרד להגנת הסביבה: "את לא חושבת שהאינטרס שלנו כמדינה הוא לא לשתף פעולה עם ייצוא? יש לנו אחריות לטפל בחומרים מסוכנים קרוב אלינו". נציגת המשרד, רומי אבן דנן ענתה: "בוודאי. אנחנו מעדיפים טיפול בארץ".

חברת הכנסת חיימוביץ המשיכה ושאלה: אז למה לאשר ייצוא? אבן דנן ענתה: היו מקרים שבהם סירבנו. אנחנו לא מאשרים הרבה היתרים. ההבדלים במחירים היו גבוהים הפעם. בתחקיר נחשף בין היתר כיצד מצברים המועמסים בטייבה עושים את נתיב ההברחה לטול כרם בלא אישור מן המינהל האזרחי. 

ההברחה היתה ממפעל השייך לאיש עסקים בשם אבו עמשה, בשעה שבה המשרד להגנת הסביבה פועל למען אישור ייצוא לחו"ל, לבקשתו. עוד עלה מהתחקיר כי לצורך השגת האישור המיוחל חבר אבו עמשה לאיש מרכז הליכוד, יעקב זהר. זהר, שאין לו קשר למצברים, מעיד כי השיג את האישור בזכות קשריו הפוליטיים בצמרת המשרד להגנת הסביבה. בין היתר, עם השר להגנת הסביבה לשעבר, זאב אלקין.