הרב חנניה בלומרט
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

תחקיר הרב וההטרדות: "ידענו על ההטרדות, לא שמעתי שאנחנו חייבים לעדכן"

ראובן וובשת, רבה הראשי של העדה האתיופית, הגיב לתחקיר כאן חדשות על הרב חנניה בלומרט שהמשיך בעיסוקיו הרבניים למרות שנחשד בהטרדות מיניות. לשאלה רבני העדה לא הזהירו כששמעו על התופעה אמר הרב וובשת: זו אינה המחויבות שלי
אוריה אלקיים
26 באוקטובר 2020
13:59

תחקיר הרב, ההטרדות וההסתרה: הרב ראובן וובשת, הרב הראשי של העדה האתיופית, הגיב היום (שני) לתחקיר ששודר אמש בחדשות הערב, המראה כיצד הרב חנניה בלומרט, שנחשד בהטרדות מיניות, מקיים חופות למרות שהתחייב להימנע מעיסוק זה.

בריאיון בתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך אמר הרב וובשת כי נודע לו על ההטרדות המיניות מצד הרב בלומרט כבר לפני שנה וחצי. במענה לביקורת שנשמעת מצד יוצאי אתיופיה, מדוע רבני העדה ידעו ולא הזהירו, אמר הרב וובשת: "לא שמעתי שאנחנו חייבים לעדכן". הוא הדגיש כי זו אינה המחויבות שלו. עם זאת אמר הרב וובשת כי אם כל המידע היה מובא בפניו, הוא לא היה יושב בחיבוק ידיים.

הרב חנניה בלומרט, המכונה "הקס הלבן", היה עד לפני כשנה רב הקהילה האתיופית בבת ים. הוא פרש מהתפקיד בגלל תלונות על הטרדות מיניות שהצטברו נגדו במשך כעשר שנים. במסמך של "פורום תקנה" שפורסם אתמול בכאן 11 מפורטים מעשיו של הרב: "המתלוננת קבלה על כך שהנילון חיבק אותה בכוח ובניגוד לרצונה בחדר צדדי. במהלך הפגישה הוא שיתף את חברי ההרכב במעשים פסולים נוספים שנעשו על ידו, כנגד נשים אחרות".

למרות הסכמה מול פורום תקנה ולפיה יפסיק הרב בלומרט את עיסוקיו הרבניים, התברר כי הפר את הבטחתו פעם אחר פעם. ב-2018 אחרי שהמשיך בפעילותו החליטו בפורום תקנה להרחיקו מכל פעילות רבנית לזמן לא קצוב. במסמכי פורום תקנה נכתב כי חלפו עוד כשלוש שנים, שוב הגיעה אל הפורום תלונה בדבר התנהגותו של הרב בלומרט. בתלונה זו מדובר במסרונים ובהודעות קוליות שהוא שלח לאשה מסויימת ונושאים אופי אינטימי". ביום חמישי האחרון שוב ערך הרב חופה בפרדס חנה. 

כשבפורום תקנה הבינו שאין בכוונתו של בלומרט לחדול מכל פעילות – נשלח מכתב לרבני קהילות יוצאי אתיופיה ולרבנות הראשית, ובו התריעו מפניו: "הוא ממשיך במעשיו הנלוזים המגיעים, לא אחת, לידי פגיעה בנשים... לנוכח מעשיו החוזרים ונשנים קיימת סכנה ממשית לפגיעה בנשים נוספות", נכתב.

הרב חנניה בלומרט מסר בתגובה: "אכן נקטתי בקלות ראש שאינה מתאימה, ודאי לא לאיש ציבור, ואני מצטער על כך מאוד ואף שילמתי מחירים כבדים. יחד עם זאת בתקופה האחרונה אני עם הפנים קדימה, ומקבל על עצמי לנקוט בזהירות מרבית, כאדם פרטי. במשך שנים עזרתי ותמכתי באנשים רבים, ומתוך כך קרה שמעדתי. אין בזה כדי להעיד על אופי מושחת או מנצל, אלא על יתר הרגש שהפעלתי בלי לשמור על גבולות."