-

תחזית: מאות אלפי משפחות יזדקקו לסיוע באספקת מזון

"תופעה חמורה שתתרחב": משפחות צעירות שלא היו בקו העוני יזדקקו לסיוע. במשרד הביטחון חוששים כי לא יהיה מי שיספק להן צרכים בסיסיים
כרמלה מנשה
27 באוקטובר 2020
08:24

אלפי משפחות, בעיקר משפחות צעירות שאינן מוכרות לשירותי הרווחה ולא היו בקו העוני, יזדקקו לסיוע באספקת מזון ולא קיים מנגנון שיידע לספק להן את צורכיהן. כך עלה מנתונים של משרדי הביטחון והבריאות ונציגים של ארגונים המחלקים מזון, שפורסמו הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. "השוליים מתרחבים, הרזרבות של אותן משפחות נגמרו ויש צורך דחוף לתת מענה לתופעה חמורה ומדאיגה שתלך ותתרחב", אמר גורם ביטחוני.

גורמי ביטחון ממליצים להעביר לאלתר את האחריות מהשלטון המרכזי לראשי הרשויות. בימים אלה החלו להקים מנגנון מול הרשויות המקומיות כדי למפות את הפערים ולדאוג להבטחת מזון לאותן משפחות שאינן מוכרות לרווחה ורבות מהן מתביישות במצב החדש. 

"יש להחזיר לרשות החירום הלאומית את תפקידה המסורתי ולהעביר באמצעותה את האחריות לאלתר ואת מרכז הכובד מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי ולראשי הרשויות שימפו את הפערים ואת הצרכים כדי להתגבר על המשבר הצפוי שילך וייגבר במהלך השנה הקרובה. דרוש ביטחון תזונתי למאות אלפי משפחות מול התחזית העולה מהנתונים החמורים לקראת החורף", הוסיף הגורם הביטחוני.

מדוח העוני האחרון שפרסם המוסד לביטוח לאומי בשנת 2018 עלה כי כל ישראלי חמישי הוא עני. על פי הדוח, נרשמה עלייה של 1.6% בעוני בקרב האזרחים הוותיקים ועלייה של 0.4% בקרב ילדים. משבר הקורונה עלול להעמיק את המשבר ולהוסיף רבים למעגל העוני.