חיילי גבעתי
צילום: משה שי, פלאש 90

עונשים קלים בלבד למשתתפים בקטטה בבא"ח גבעתי בה נפצעו 21 חיילים

פרסום ראשון: למרות תגובה חריפה של אלוף הפיקוד ("כשלנו בחינוך"), החיילים שלקחו חלק לפני שבועיים בקטטה בתור לחדר האוכל בבסיס האימונים של חטיבת גבעתי ננזפו או נשפטו למאסר על תנאי בלבד. חייל שקילל מפקד רותק, חייל שירק על מ"פ נשלח לעשרה ימי מחבוש
רועי שרון
27 באוקטובר 2020
13:14

עונשים קלים למעורבים בקטטה האלימה בבסיס האימונים של גבעתי: ההמשתתפים בתקרית האלימה בין חיילי גדוד שקד לחיילים מיחידת הסיור הבדואי, בה נפצעו 21 חיילים, ננזפו או נשפטו למאסר על תנאי. כך פורסם לראשונה היום (שלישי) בכאן חדשות. רק שני חיילים נשפטו לעונשים כבדים יותר. חייל שירק על מ"פ  נשפטו ל-10 ימי מחבוש. חייל שקילל מפקד רותק. 

לפני שבועיים התרחשה קטטה אלימה בין חיילים בפלוגות ההכשרה של בסיס האימונים בחטיבת גבעתי. מהתחקיר עלה כי בזמן ההמתנה לחדר האוכל, התפתח ויכוח על תור הכניסה לארוחה, לכדי עימות אלים בהשתתפות כ-30 חיילים מפלוגת ההכשרות של יחס״ר 585 ופלוגת ההכשרות של גדוד "שקד". כעשר דקות לאחר תחילת האירוע, עם הגעת מפקד המחזור למקום, הקטטה הופסקה.

אלוף פיקוד הדרום, האלוף הרצי הלוי, כתב בשבוע שעבר באיגרת למפקדים בחטיבה כי "כשלנו במעגל האבטחה הראשון - בחינוך חיילים שאין להגיע לאלימות. כשלנו גם במעגל האבטחה השני - המפקדים". לדברי אלוף פיקוד הדרום, לא נוכל לקבל את הטענה שבדואים ויהודים לא יכולים לשרת יחד.

באותו שבוע הודיע דובר צה"ל כי בעקבות הקטטה ערך מפקד החטיבה, אלוף משנה איציק כהן תחקיר והורה על עוצר אימונים מלא. מפקד החטיבה ביקר בבסיס האימונים וערך שיחות אישיות לפלוגות ולמפקדים. כמו כן, הורה על קיום שיעורי חינוך וערכים לפלוגות. בקטטה נפצעו 21 לוחמים באורח קל. שמונה מהם פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה ושוחררו לאחר בדיקה ללא פציעות משמעותיות.