שמורת עברונה באירוע פריצת הנפט
צילום: המשרד להגנת הסביבה

זיהום שמורת עברונה: חברת קצא"א וחמישה בעלי תפקידים בה יועמדו לדין כפוף לשימוע

שש שנים אחרי דליפת הנפט הגדולה, הפרקליטות הודיעה כי החברה ובעלי תפקידים בה נושאים כל אחד לפי חלקו באחריות למחדלים ולכשלים אשר גרמו לפגיעה אקולוגית - מהגדולות שאירעו במדינה
אסף פוזיילוב
27 באוקטובר 2020
13:46

חברת קצא"א (קו צינור אסיה אילת) וחמישה בעלי תפקידים בחברה בעבר ובהווה יועמדו לדין, כפוף לשימוע, בחשד לביצוע עבירות סביבתיות בגין אירוע דליפת הנפט בשמורת עברונה ב-2014, וזיהום שנגרם כתוצאה מכך. כך הודיעה היום (שלישי) הפרקליטות.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי על פי החשד, חברת קצא"א ובעלי תפקידים בחברה, נושאים כל אחד לפי חלקו באחריות למחדלים ולכשלים אשר גרמו לפגיעה אקולוגית - מהגדולות שאירעו במדינה.

בדצמבר 2014 דלפו כ-5 מיליון ליטרים של נפט גולמי מקו צינור של חברת קצא"א לעבר שמורת ערבת עברונה, הנמצאת כעשרה ק"מ מצפון לאילת ומשתרעת על כ-40 קמ"ר בערבה הדרומית. במסגרת עבודות הסטת הצינור אשקלון-אילת אירע כשל הנדסי בגינו התפרק הצינור ופרצו ממנו 5000 מ"ק דלק גולמי, זרמו על פני הקרקע, וזיהמו שטחים נרחבים בשמורת עברונה. סך השטח אשר ספג את הפגיעה הגדולה ביותר עמד על כ-144 דונם, ועלויות הנזקים הוערכו בחוות דעת של מומחים בסכומים העולים על 100 מיליון שקל.

מכתב החשדות עולה, כי הגורם העיקרי לכשל ההנדסי שהוביל לדליפה הוא ביצוע הפרויקט באופן לקוי, תוך הפרת נהלים פנימיים והוראות בטיחות בחברת קצא"א, ללא שהוכנה תוכנית משורטטת ומפורטת, ובהיעדר תיאום מספק בין גורמי התכנון והביצוע בחברה. לפני כשנה פסק בית המשפט המחוזי בבאר שבע כי קצא"א תפצה את הציבור בעקבות זיהום הנפט בעברונה בסך כולל של יותר מ-100 מיליון שקלים. מדובר בפיצוי הגבוה ביותר שנפסק בתביעות ייצוגיות בישראל בתחום הסביבה.