ליאל קייזר

אל תעצרו את הנשימה: המענקים הם הבטחות בלי כיסוי

כשמשבר הקורונה מתנהל כמו קמפיין בחירות - קשה להעביר אפילו חוקים שעוזרים לציבור. אז מה הפלא שבביטוח הלאומי התייאשו מהסיפור של המענקים והחליטו להוציא הכול בפייסבוק?
משחקי הכיס
27 באוקטובר 2020
19:52

המספרים שמגיעים מהעולם בימים האחרונים מבהילים. אנגלה מרקל אומרת שהגרמנים קרובים לאבד שליטה על הנגיף. בצ'כיה, מדינה בגודל שלנו, יש 15 אלף חולים חדשים ביום. הבלגים, הם כל כך מיואשים שהם אמרו שרופאים חולי קורונה יוכלו בכל זאת להגיע לעבודה וכל הנתונים האלה גרמו לנו לרגע לחשוב: אולי הגזמנו? אולי הניהול של המשבר אצלנו לא כל כך גרוע?

אבל אז מגיע פוסט כמו הפוסט הזה של הביטוח הלאומי, שמזקק את כל מה שמקולקל באיך שמנהלים אצלנו את משבר הקורונה. שימו לב מה הם כותבים שם: "באנו לעשות סדר! גם אתם נכנסתם לחדשות וראיתם מלא כתבות על מענק למובטלים? הכול טוב ויפה עד כה, רק שמדובר בהצעות חוק שעדיין לא אושרו בכנסת".

על מה הפקידים בביטוח לאומי מדברים? על מענק למי שחזרו לעבודה, על מענק למובטל בעיר אדומה, על מענק למי ששהו בימי בידוד. כל אלה הודעות לעיתונות שלא עברו עדיין כהצעות חוק ולכן אי אפשר לשלם אותם כמענקים.

מי כתב את הפוסט הזה? לא איזה מפגין מבלפור. מי שאחראי לפוסט הזה הוא הביטוח הלאומי, אותו גוף שאמור לבצע את מדיניות הממשלה ולשלם לנו את המענקים האלה. בביטוח הלאומי נמצאים במצוקה. הם כל כך מיואשים, שהם כבר לא הלכו לפקידים בבניין ליד במשרד האוצר, לדבר איתם על זה. הם פשוט הלכו מעל הראש שלהם לציבור והודיעו: חבר'ה, תפסיקו להתקשר, אנחנו לא יכולים לשלם לכם מענקים שאף אחד לא אישר, רק פרסם בהודעות לעיתונות.

ולמה זה נראה ככה? כי משבר הקורונה מנוהל כמו קמפיין בחירות, כי אין למדינת ישראל תקציב כבר כמעט שנה והוא גם לא נראה באופק, אז לא ברור למה יהיה כסף בשנה הבאה, כי הכנסת שלנו שוברת שיאים כל יום מחדש ומתנהלת כמו בית משוגעים ולכן גם חוקים שעוזרים לציבור כבר לא כל כך קל להעביר. וכשאפילו הפקידים בביטוח הלאומי מיואשים, מה אמורים להרגיש מאות אלפי ישראלים שיושבים בבית ומחכים לעזרה?