איך אמריקה בוחרת?

הישורת האחרונה: איך מסכלים הצבעה של מיליוני אמריקנים בבחירות?

חוקים נגד הצבעה של אסירים משוחררים עם חובות, חוקים שמאשרים הצבעה עם תעודת נשק אבל לא עם תעודת סטודנט. תקנות וחוקים שמועלים על ידי נציגים פרו רפובליקנים מיועדות למנוע מאמריקנים רבים להשתתף בבחירות - רובם מיעוטים שמזוהים עם הצבעה למפלגה הדמוקרטית
מואב ורדי
27 באוקטובר 2020
22:34
עודכן ב 07:08

השאלה מי ינצח בבחירות באמריקה בשבוע הבא קשורה קודם כול, כמובן, לשאלה למי בכלל יש זכות הצבעה. בישראל זה פשוט,אם מלאו לך 18 שנים אתה יכול להצביע. החוק האמריקני אותו דבר, זכות הצבעה לכל מי שמלאו לו 18. האם זה אומר שבהכרח אתה תוכל להצביע? ובכן, מתברר שממש לא.

הסיפור הוא כזה, יש הרבה מאוד מצביעים דמוקרטים שהם בני מיעוטים: שחורים, היספאנים, מעוטי יכולת. רבים מהם מצביעים בהצבעה מוקדמת או בקלפי מוקדמת או בהצבעה בדואר. הרפובליקנים עושים הרבה מאוד מהלכים של העברת חוקים במדינות השונות כדי למנוע מהאנשים האלה להצביע. זה לא דבר חדש, אבל הוא תופס הרבה יותר עוצמה ונפח בבחירות הללו.

כמה דוגמאות: בפלורידה, למשל, עד לפני כמה שנים לאסירים מורשעים היה אסור להצביע בכלל. ב-2018 עבר תיקון שמאפשר לאסירים להצביע. לאחר סיום ריצוי העונש זה נתן למיליון וחצי אנשים בפלורידה את הזכות סוף-סוף להצביע, אבל מייד אחר כך עבר תיקון שאמר שזכות ההצבעה תינתן רק לאסיר שסיים את ריצוי העונש, אבל שגם סיים לשלם את כל חובותיו. ומה לעשות, יש הרבה מאוד אסירים עם חובות כספיים כאלה, שהם בחיים לא יסיימו לשלם.

המצב הגיע לידי כך, שהמיליארדר הדמוקרטי מייקל בלומברג תרם 16 מיליון דולר כדי לשלם את חובותיהם של 32 אלף שחורים והיספאנים כדי שיוכלו להצביע בנבאדה. קהילה אינדיאנית למשל, עתרה עכשיו לבית המשפט כי התברר שהקלפי המוקדמת הקרובה ביותר למקום מגוריה נמצאת 80 קילומטרים נסיעה לכל כיוון.

עניין מרכזי שנוגע לניסיונות של הרפובליקנים לדכא הצבעה בקרב מיעוטים נוגע לעניין תעודת הזהות. באמריקה, בניגוד לישראל, יש כל מיני תעודות ולכן בכל מדינה רפובליקנים מנסים להעביר חוקים שיקבעו עם איזו תעודת זהות ספציפית אתה יכול להצביע. יש הרבה מאוד מדינות שזה חייב להיות רישיון נהיגה או תעודה שיש לך חשבון בנק. אבל מה לעשות, יש הרבה מאוד מיעוטים שחורים, היספנים, מעוטי יכולת שאין להם רישיון נהיגה ואין להם תעודת זהות ואין להם חשבון בנק. בטקסס, למשל, החוק הקיים היום אומר שאם יש לך תעודת החזקת נשק אתה רשאי להצביע, אבל תעודת סטודנט לא טובה מספיק כתעודת זהות ולא תוכל להצביע. ובטקסס, אם בימים האחרונים תחליט שאתה צריך להצביע בדואר כי חלית בקורונה, אתה חייב להביא אישור מרופא שיש לך נימוק רפואי. מעניין לאיזו אוכלוסייה יש פחות כסף ללכת לרופא ולהביא את האישור הזה רגע לפני הרגע האחרון.

עכשיו תגידו, הכול פוזיציה פוליטית ואם היה מתברר שהחוקים האלה להגבלת הצבעה היו דווקא עוזרים לצד הדמוקרטי אז הדמוקרטים היו בעדם. יכול להיות. אבל העובדה היא שכרגע זה עוזר מאוד לרפובליקנים. הם מעבירים את החוקים האלה ויכול להיות שבסיכום הכולל דיכוי ההצבעה הזה הוא מה שיביא לטראמפ את הניצחון בבחירות בשבוע הבא.