כיתה ושוק בסגר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גמזו: יש אור ירוק לקבינט להמשיך בהקלות הבאות

הדיון המקדים על פתיחת המסחר בשבוע הבא הסתיים ללא הסכמות בין משרד הבריאות למשרד האוצר - הקבינט צפוי להכריע מחר
נוב ראובני
28 באוקטובר 2020
11:12
עודכן ב 17:07

הממונה על הטיפול במשבר הקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר היום (רביעי )בתדרוך לתקשורת כי ניתן אור ירוק לקבינט להמשיך בהקלות הבאות. "ה-R הוא 0.8 ואנו בוחנים את שיעור החולים קשים. אבל האירוע צריך להיות מנוהל על ידי זיהוי מגמות ובחינה של אוכלוסיות שונות", אמר  גמזו.

פרופ' גמזו אמר כי המצב בחברה הערבית מחייב להפעיל תוכנית על כל היישובים הערביים - מבצע מגן הבית החל מיום שבת. "ראינו לפני כעשרה ימים שיש מיעוט בדיקות במגזר הערבי. דבר כזה מביא לעליה בשיעור הבדיקות החיוביות כי רק בעלי תסמינים באים להיבדק. המכניזם שמחבר בין בדיקות לשיעור חיוביים ולרמזור מביא לתזוזות של ערים מהבהבות. ראינו זאת לפני כשבוע - ערים מהבהבות וכולם במגזר הערבי. זה מטריד. גם כי פתיחת מערכת החינוך מחכה בפתח - גם במגזר הערבי. אני אומר: חלאס. מספיק. חייבים למנוע שוב התקהליות וללכת להיבדק. פונה לכל החברה הערבית ללכת להיבדק". 

הממונה על הטיפול בקורונה הוסיף כי יש תחלואה חבויה בישראל וחייבים לאתר אותה. "מפקדת אלון עושה חקירות יעילות. אנחנו בודקים אלפי מגעים בשבוע ומגלים 6-8 אחוזים מאומתים מתוך המגעים. מי שמקבל הודעה על איכון - לכו להיבדק. זה עוזר לנו לקבל מידע על מה שקורה". הוא ציין כי התקבלה החלטה לקצר בידודים ל-10 ימים עם שתי בדיקות: כניסה לבידוד ולפני יציאה. "זה עדיין לא אושר סופית אך ההחלטה המקצועית התקבלה. בסופו של דבר המבודדים צריכים לקבל התייחסות יומיומית גם מהמשטרה כדי לוודא ששומרים על ההנחיות".

משרד האוצר ומשרד הבריאות לא הגיעו להסכמות על פתיחת המסחר

הדיון המקדים שהתקיים היום על פתיחת המסחר בשבוע הבא, הסתיים ללא הסכמות בין משרד הבריאות למשרד האוצר. הקבינט צפוי להכריע מחר.

לאחר אישור שני השלבים הראשונים ליציאה מהסגר, יציג היום משרד הבריאות בדיון עם ראש הממשלה תוכנית מקוצרת בת ארבעה שלבים נוספים להמשך התהליך. לפי התוכנית יחול השלב הבא כאשר יגיע מספר הנדבקים היומי ל-500 ומסגרתו ייפתחו המסחר, בתי תפילה (10 מתפללים בפנים ו-20 בחוץ), מוזיאונים, ספריות, מתווה בגרויות לכיתות י"א-י"ב. מגבלות התקהלות יהיו לפי תוכנית הרמזור.

בשלב הרביעי בתוכנית, כאשר ירד מספר הנדבקים היומי ל-250 ייפתחו המסעדות ובתי קפה, בתי מלון, הלימודים בכיתות ה'-ו', חדרי כושר, בריכות, חוגי ספורט. בשלב החמישי כשמספר הנדבקים יורד מ-250 תחודש פעילות עולם תרבות וייפתחו הברים, הפאבים והכנסים. בשלב האחרון ייפתחו גם אולמות האירועים ותתאפשר כניסת קהל לאירועי הספורט.

לפי שעה נראה כי פעילות הצימרים תוקדם לשלב הקרוב שיחל ביום ראשון ושכולל את הכיתות הנמוכות, הרפואה המשלימה וטיפולים לא רפואיים. ההערכה היא כי בדיוני הקבינט צפויות אי הסכמות על חלק מהשלבים.

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות דנה היום בהצעת חוק התוכנית לסיוע כלכלי המסדירה את האחריות על ימי בידוד לעובדים - לאחר שבג"ץ פסל את תעודת המחלה הגורפת שהנפיק משרד הבריאות. בדיון לא אושר המתווה שהציעה הממשלה, לפיו שני ימי הבידוד הראשונים יהיו על חשבון העובד והיתרה תחולק שווה בשווה בין המעסיק למדינה. 

נציגי העסקים הקטנים התנגדו למתווה וטענו כי הוא מטיל עליהם נטל שהם לא יכולים לשאת בו. יו"ר הוועדה חבר הכנסת חיים כץ דרש שהמדינה תממן 100% מהבידוד לכל עסק שבו עד 23 עובדים. הוא תקף בחריפות את משרד האוצר ואמר: "עשיתם הסדר רע, לא חכם ולא מיטיב, את מייצגת משרד שאין בו רגישות חברתית, קצר רואי, ישבתי אתכם 4 שנים, עשקתם אנשים, לא כיבדתם הסכמים כתובים, הכוונות שלכם לא טהורות. אתם אומרים הכל כדי לשטות בציבור, עשיתם הסדר רע, לא חכם ולא מיטיב".

בנוסף, כץ דורש שינויי בחקיקה בנושא המענקים למובטלים ולהכליל במתווה הפיצוי את מתנדבי השירות הלאומי וחיילים בעלי משפחות שפוטרו מעבודתם ואינם זכאים לחל"ת. לדברי כץ: "לא יכול להיות שבחקיקה מזוזרזת כזו יבוטלו הסכמים אישיים וקיבוציים. עסקים קטנים עד 23 עובדים שלא שופו - לא יישלמו שקל - לא העובדים ולא המעסיקים. המדינה תישא בכל העלויות", אמר.

בתוך כך, מנהלת היחידה למניעת ובקרת זיהומים גילי רגב אמרה בריאיון לתוכנית סדר יום בכאן רשת ב כי "גל שלישי של תחלואה הוא כמעט בלתי נמנע אבל אפשר למתן את העלייה ולדחות את הגל וזאת המטרה כי כך מרוויחים יותר זמן בלי תחלואה, מתארגנים ולומדים עוד. הדרך לעשות זאת היא לא מורכבת – לא להתקהל, חתונות זה דבר מסוכן כרגע". 

על פתיחת בתי הספר אמרה רגב: "בתי הספר – ברור שחייבים להחזיר בגלל נזקים לילדים, לחברה ולכלכלה. אבל אם נעשה זאת בצורה מהירה יותר נראה את העלייה. לכן חייבים לעשות זאת בצורה זהירה". 

בתוך כך, במשרד הבריאות אומרים היום כי רמת התחלואה בחברה הערבית גבוהה וכי הערים והיישובים הערביים מככבים בראש רשימת הערים האדומות והכתומות. מרכז הוועדה המייעצת למיגור הקורונה בחברה הערבית במשרד הבריאות עו"ד מועאוויה כבהה אומר כי: "מיעוט בדיקות הביא למצג שווא של מספר נמוך של חולים בחברה הערבית ולאי גילוי חולים. בעקבות כך נרשמה ירידה במספר הבדיקות החיוביות אך לא בתחלואה, שממשיכה להיות חבויה ומתפשטת כמו אש בשדה קוצים". כבהה הוסיף כי מתוך 12 ישובים אדומים, 11 הם מהמגזר הערבי וכי חודש וחצי של סגר שבו המחלה התפשטה באופן סמוי, והחזרה לחתונות כבשיא העונה יכולים להיות תחילתו של גל תחלואה שלישי שעם התקרבות החורף יאיים על מערכת הבריאות ויביא לעומס בלתי שגרתי במערכת האשפוז.

גם לדבריי חוקרים ממכון ויצמן, השבוע חלה עלייה במספר החולים שמצבם בינוני וקשה במגזר הערבי - תחלואה שלא באה לידי ביטוי קודם לכן בעלייה במספר הנדבקים. מדובר בעלייה של 19% בשיעור החולים במצב בינוני וקשה בחברה הערבית בשבוע האחרון לעומת ירידה כללית של כ-37% במדד זה וירידה של כ-60% בקרב החברה החרדית במדד זה. בנוסף, נרשמה עלייה של 11% בתמותה בשבוע האחרון בחברה הערבית לעומת ירידה של כ-20% בסך הכל באוכלוסייה בישראל.

משרד הבריאות פרסם היום כי 844 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול, מספר החולים במצב קשה ירד ל-453.