הנשיא ריבלין
צילום: לע"מ

הנשיא ריבלין בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה: "יש משבר חמור בין הרשויות בישראל, קירות הבית רועדים"

כנס מיוחד התקיים סביב השאלה - מהו עתיד היחסים בין הרשות השופטת, המחוקקת והמבצעת? • הנשיא ריבלין בפתח הכנס: "לא כל ביקורת על אחת מרשויות החוק היא הסתה, אך אל לנו להגיע אל הפולמוס על סוגיית הפרדתן כשאנו עוטים כפפות אגרוף". נשיא בית המשפט העליון בדימוס יצא באמירה נוקבת: "בית המשפט תחת מתקפה, אבל אסור להיכנס לבונקר - עליו לעמוד זקוף"
אמוץ שפירא
28 באוקטובר 2020
17:16
עודכן ב 19:06

המכון הישראלי לדמוקרטיה מקיים הערב (רביעי) כנס מקוון, "מדמיינים מחדש דמוקרטיה", העוסק במתח הגובר בין רשויות החוק. נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח את הכנס ואמר: "לא כל ביקורת על מערכת המשפט או על הממשלה היא הסתה, וכן לא כל ביקורת על הכנסת היא פגיעה ביסודות הדמוקרטיה", הצהיר. "חשוב שתהיה ביקורת בונה, שכן ביקורת שמבקשת להלך אימים סופה להחליש את שלושת הרשויות ולפגוע בדמוקרטיה הישראלית״

צפו: כנס המכון הישראלי לדמוקרטיה

עוד הוסיף הנשיא: "היו לי השגות על סמכויות יתרות של פקידים בפרקליטות, לקבוע מי יהיה שר ומי לא יהיה שר, ולמשוך חקירות עד אין קץ כשהאמת הייתה צריכה להתגלות מיד. מעולם לא פקפקתי בעיקרון הבלתי מתפשר של עצמאות המשפט, ועל החובה לציית לדבר המשפט

כיום, יותר מתמיד, זקוקה הדמוקרטיה הישראלית ל'חוק יסוד: החקיקה' - גם אם אמירה זו לא נופלת על אוזניים קשובות מצד כל הגורמים. אם דאגתנו משותפת לעתידה של מדינת ישראל, הרי שאין מנוס משילוב כוחות יחד ל'חוק יסוד' מוסכם, שייצב את המערכת הציבורית".

לבסוף הדגיש ריבלין: "מעל כל הדברים הללו עומדת המדינה היהודית והדמוקרטית שלנו, הבית שלנו, שקירותיו רועדים. אל הפולמוס הנוקב על סוגיית הפרדת הרשויות, אל לנו להגיע כשאנחנו עוטים כפפות אגרוף״.

נשיא בית המשפט העליון לשעבר: מפגיזים את ביהמ"ש - אבל אסור שייכנס לבונקר

בהמשך הכנס עלה וירטואלית לנאום פרופ' אהרן ברק, נשיא בית המשפט העליון בדימוס. "מערכת היחסים בין הכנסת לרשות המבצעת היא בדרך כלל בעייתית בדמוקרטיה פרלמנטרית", אמר ברק, "אך אצלנו המצב הוא שהממשלה מכתיבה את כל החלטות הכנסת. שיקול הדעת העצמאי של חבר כנסת הוא קטן, ואם הוא כבר מופעל, אומרים - אתם לא נותנים לממשלה לבצע".

לדבריו של פרופ' ברק, גם ברשות המבצעת חל שיבוש. "בעבר היה ראש הממשלה ראשון בין שווים, אך היום אף אחד לא רואה אותם כשווים, וכולם רואים את ראש הממשלה כראשון".

בתור מי שכיהן במשך 11 שנה בתור נשיא העליון, ברק התייחס בהרחבה לביקורת המופנית כלפי בית המשפט. "הביקורת חרגה כבר מכל מסגרת שהיא מתקבלת על הדעת, חוסר אמון מלא", קרא פרופ' ברק. "יש פה התקפה על ביהמ"ש, מפגיזים אותו. אך בית המשפט לא צריך להיכנס לבונקר ולהמתין לימים טובים יותר - צריך לעמוד זקופים. אם יורים עליך, צריך להמשיך לתת את אותם פסקי דין שהיית נותן אילולא היו יורים עליך".

"בית המשפט הוא כיפת הברזל של החברה הישראלית", הדגיש ברק. "בשיחות שהיו לי עם שרת המשפטים איילת שקד אמרתי שרק כדי שנקבל את חוק יסוד החקיקה אני מוכן גם לרוב של 80, אך לא פחות. שאלת פסקת ההתגברות נגזרת מכך. אני בעד להגיע לפשרות בדברים האלה, יש מקום לשיח מתוך כבוד הדדי - ולא כוחנות".