צה"ל יגייס בחודש הבא עשרות חיילות שיוכשרו להיות לוחמות שריון

אחרי הפיילוט הקודם שהסתיים ללא הכרעה, צה"ל יתחיל פיילוט חדש ומורחב. המגויסות יוכשרו במסגרת גדוד קרקל, ולראשונה יהיה כוח טנקים מחוץ לחיל שריון
משה שטיינמץ
28 באוקטובר 2020
20:33

צה"ל יתחיל בחודש הבא בפיילוט חדש ומורחב לשילוב נשים בשריון, וצפוי לגייס לשורותיו עשרות נשים שיוכשרו להיות לוחמות, לאחר שהפיילוט הקודם הסתיים ללא הכרעה. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.

מפרטי הפיילוט עולה כי מתוך מאות מתעניינות בהשתלבות בפיילוט, 45 עברו את תנאי הסף הפיזיים שקבע הרמטכ"ל - גובה של 160 סנטימטרים ומשקל של 60 קילוגרם. בפיילוט הקודם, מלפני כשנתיים, השתתפו 15 נשים וסיימו אותו 10. 

הפעם, הפיילוט יהיה בהיקף של פלוגה, והיא תהיה חלק אורגני מגדוד קרקל. הפלוגה תבצע את הטירונות במסגרת קרקל, ואת ההכשרה על גבי טנקי מרכבה סימן 4 באחריות חיל השריון. בכך, בצה"ל יהיה לראשונה כוח טנקים מחוץ לחיל השריון. המגויסות יבצעו תעסוקה מבצעית במשך שנה בגבולות מצרים וירדן. הטנקיסטיות ינעלו נעליים אדומות, ויהיו עם כומתה מנומרת של קרקל וסיכת צפרגול של שריון

הכוונה בצה"ל היא להכשיר לפחות קצינת שריון אחת בתוך שנה וחצי. כמו כן, נקבעו קריטריונים שונים להצלחת הפיילוט, בהם תנאי סף מקצועיים, כמו זמן ירי וזמן פריסת זחל (פירוק השרשרת המניעה את הטנק), הצלחה בתעסוקה המבצעית, וששיעור הנשר מהפלוגה לא יעלה על שיעור הנשר בקרב לוחמות חי"ר.