פועלים פלסטיניים באפרת
צילום: גרשון אלינסון, פלאש90

לישראלים נוח בחל"ת? גם לפני הקורונה הם לא הסתערו על עבודה פיזית

בטענות המעסיקים נגד דמי האבטלה הממושכים שניתנו לישראלים יש הגיון, אבל בחינת הביקושים בשוק העבודה מגלה שאין הרבה חדש תחת השמש. מודל תגמול שונה על חזרה לעבודה יכול היה לתת פתרון הוגן הן למעסיקים והן לעובדים | פרשנות
שאול אמסטרדמסקי
29 באוקטובר 2020
02:40

עם הסגר הראשון של הקורונה הוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) מאות אלפי ישראלים, ורבים אחרים פוטרו מעבודתם. כיום נשמעת טענה של תעשיינים ומעסיקים שלעובדים טוב בחל"ת, והם לא ממהרים לחזור לעבוד. אמנם, ניתן היה ליצור מודל שגם יבטיח את ההכנסה של העובדים וגם יעודד חזרה לתעסוקה, אך אם בודקים את מצב שוק התעסוקה מקרוב, מגלים שגם לפני הקורונה ישראלים פשוט נמנעו מלעסוק בתחומים שדווקא בהם יש ביקוש לידיים עובדות.

הענף שבו יש הכי הרבה משרות פנויות הוא מקצועות ההנדסה. אם אתם מהנדסי מחשבים, חשמל או תעשייה וניהול  – מחפשים אתכם. אבל מאחר שמדובר במקצועות שהשכר בהם מאוד גבוה, זה רק מעיד על המחסור בכוח אדם איכותי למשרות האלה. לא שיש המון מהנדסים מובטלים, אך המצב הזה היה כך עוד לפני המגפה.

באילו מקצועות יש פתאום זינוק במספר המשרות הפנויות? עובדי בניין כמו סתתים ורצפים ומטפלים סיעודיים. האם הישראלים רוצים לעבוד במקצועות האלה? לא. האם זה קשור לקורונה? לא. גם לפני כן הם לא רצו לעבוד במקצועות האלה. הישראלים לא נוהרים לעבודות פיזיות קשות בתנאי עבודה קשים גם אם השכר גבוה מהמינימום. ככה זה, בלי קשר למשך דמי האבטלה.

ובכל זאת, התנהלות הממשלה לא חפה מטעויות. כי גם אם הבעיה היא לא בדיוק בדמי האבטלה, היה אפשר לעשות כמה דברים כדי לעודד אנשים להיכנס לשוק העבודה ולא לחיות על דמי אבטלה. ראשית, המענק שהממשלה הבטיחה לעסקים שיחזירו עובדים כשל כישלון חרוץ. מתוך 5 מיליארד שקלים שהובטחו, שולמו בפועל קצת יותר ממיליארד. הבירוקרטיה שהממשלה הלבישה שם פשוט מפריעה למעסיקים.

מעבר לזה, הממשלה יכולה הייתה לעשות דבר נוסף: עובד שיש לו אפשרות לחזור לשוק העבודה בשכר נמוך יותר מלפני המגפה יחשוב פעמיים. הממשלה הייתה יכולה לתת לעובד בונוס אם הוא מחליט לקחת את העבודה בכל זאת. כך הממשלה הייתה מסבסדת חלק מהשכר שלהם בעלות נמוכה מזו של דמי האבטלה, וגם מתמרצת חזרה לעבודה. במשרד האוצר ניסו לקדם תוכנית כזו, אך זו נתקעה בכנסת.

תגיות:
אבטלה