ספינת סער 6
צילום: משרד הביטחון

חיל הים נערך לקבל ספינה נוספת ממספנות טיסנקרופ

על רקע הפרסומים על עסקת רכישתן, במספנה הגרמנית יעבירו את הספינה לצה"ל בטקס חגיגי ב-11 בנובמבר. הספינה תפליג אז לישראל ושם יותקנו עליה מערכות לחימה חדשניות
אנטוניה ימין
29 באוקטובר 2020
07:51

בעוד העסקה שהביאה לרכישתן נמצאת תדיר בכותרות – ב-11 בנובמבר תושק בגרמניה ספינת הקורבטה, אחת מארבע הספינות שישראל רכשה מחברת טיסנקרופ. הקורבטה, שבישראל תקרא "סער 6", נרכשה כחלק ממכרז הספינות שאמורות להגן על המים הכלכליים של ישראל, ובאופן ספציפי על אסדות הגז במים הטריטוריאליים של המדינה.

הספינה תושק בטקס חגיגי שאליו צפויה להגיע דמות בכירה מצה"ל, הרמטכ"ל או מפקד חיל הים. מיד לאחר הטקס צפוי צוות של חיל הים שכבר נמצא בימים אלה בגרמניה להתחיל בהפלגה ארצה. ההפלגה צפויה להימשך כ-80 יום. מדובר במבצע צבאי לכל דבר, כי על הספינה החדישה יש להגן גם מהאוויר וגם בים. מערכות הלחימה של הספינה יותקנו רק אחרי שהספינה עצמה תגיע לחופי ישראל.

בעבר פורסם כי אותן ספינות עמדו במוקד חקירת תיק 3,000. הגרמנים, שהקצו תקציב לצורך מענק לישראל אם תרכוש ממנה ספינות, לא אמרו לישראל מאיזו מספנה לרכוש את הספינות. החוקרים ניסו אז להבין מדוע בחרה ישראל לבצע את הרכש דווקא ממספנת "טיסנקרופ", שאותה ייצג מיקי גנור, שהעריך כי מקורבו של ראש הממשלה, עו"ד דוד שמרון היה צפוי להרוויח מהעסקה מיליוני דולרים.

השבוע פורסם בכאן חדשות כי גנור טען בחקירתו ששומרון סיפור לו שנכח בפגישה עם ראש הממשלה שעסקה ברכש כלי השייט מטיסנקרופ. "בפגישה, ראש הממשלה עדכן את שר הביטחון שממשלת גרמניה אישרה מענק בגובה של 30% לרכש הצוללות 9,8,7 ונתנה אור ירוק להתחיל בתהליך של מזכר ההבנות", אמר גנור.