מחאת בעלי עסקים מול משרד רה"מ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הקבינט אישר: בתי הכנסת והצימרים ייפתחו בראשון

שר האוצר כ"ץ: משרד הבריאות טעה טעות ענקית בסגירת מקומות העבודה • לשכת רה"מ יזמה פגישה בין ועד הקמעונאים לנתניהו – ונתקלו בסירוב • נתניהו זעם על ישראל כ"ץ: מילא הדלפות, אבל חבר ממשלה שמצייץ באמצע דיון לא ראוי שישב בממשלה | כל הפרטים
כתבי כאן חדשות
29 באוקטובר 2020
17:58
עודכן ב 00:18

קבינט הקורונה אישר הערב (חמישי) את פתיחת בתי הכנסת והצימרים מיום ראשון הקרוב. כמו כן, גם המספרות ומכוני היופי ייפתחו. חנויות הרחוב ייפתחו ב-8 בנובמבר. השרים כ"ץ ופרץ התנגדו בהצבעה על המסחר כי רצו שהוא ייפתח כבר בראשון, השרים אדלשטיין ומירב כהן התנגדו כיוון שזה נוגד את מתווה משרד הבריאות.

בכירים בממשלה אמרו לאחר ההצבעה כי ראש הממשלה הכריע וקיבל את העמדה שהתקבלה על ידי רוב הקבינט, זו פשרה אחראית. שרת התיירות אורית פרקש הכהן הביעה שביעות רצון מהחלטת הקבינט להקדים ליום ראשון את פתיחת חדרי האירוח למשפחות גרעיניות. "צאו ותיהנו ובכך תסייעו לענף התיירות הכפרית. על כולנו האחריות לשמור על הכללים ועל הבריאות של כולנו״, דברי השרה.

שר האוצר ישראל כ"ץ תקף לפני הדיון פעם נוספת את משרד הבריאות, וצייץ: "ביקשתי מראש הממשלה לתמוך בעמדתי לפתיחת חנויות הרחוב ביום ראשון הקרוב. משרד הבריאות נוהג באטימות ומנהל מאבק יוקרה על גבם של העוסקים הזעירים". לאחר מכן אמר כ"ץ בדיון: משרד הבריאות טעה טעות ענקית בסגירת מקומות העבודה.

בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו פנו לנציגי ועד הקמעונאים הגדולים בבקשה שייפגשו עם נתניהו ביום ראשון הקרוב - ונענו בסירוב. נציגי הקמעונאים סירבו מאחר שהניחו שהפגישה תתקיים לאחר שיוחלט כבר היום על פתיחת חנויות הרחוב במתווה שלא יכלול את מרבית החנויות, וטענו כי אין טעם לקיים מפגש שבו לא יוכלו להשפיע על עמדתו של ראש הממשלה. רוב החנויות של הרשתות הגדולות נמצאות בקניונים ובמתחמי הקניות הפתוחים - שממילא לא ייפתחו במסגרת פתיחת המסחר גם אם זו תאושר.

הדיון החל באיחור של שעתיים, והתעכב בעקבות מסיבת עיתונאים שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו. השרים נאלצו להמתין לראש הממשלה, שר החוץ גבי אשכנזי זעם: "זה פשוט זלזול וחוצפה". בהמשך פנה אשכנזי למזכיר הממשלה צחי ברוורמן: "לוח זמנים זה המלצה? אני שלחתי את הנכדים כדי שאני אהיה מוכן לזום. זה מרגיז אותי".

במסיבת העיתונאים לקראת הדיון אמר נתניהו: "אם התחלואה תעלה בעיר כזו או אחרת - לא אהסס להמליץ לקבינט לסגור אותה, לא משנה באיזה מגזר. אני גם שוקל לבקש הגבלות על ערים כתומות".

ראש הממשלה הוסיף: "מצבנו השתפר אבל שברירי - עד שנביא חיסון כאן צריכים לפעול בזהירות. קיבלנו החלטה קשה אך מוצדקת והצלנו חיים רבים". בנושא פתיחת המסחר אמר נתניהו: "אני קשוב למצוקה. אנחנו עושים כל מאמץ לפתיחת עסקים. אנחנו נמשיך לעזור מבחינה כלכלית, וביום שני שר האוצר יביא לאישור הכנסת מענק נוסף למובטלים".

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום בריאיון לכאן רשת ב על המחלוקת עם משרד האוצר: "אנחנו רוצים יציאה בטוחה, ולא הולכים עם איזשהו זרם פופוליסטי. במקום שבמשרד האוצר יספרו שאנו לוקים באטימות לב אולי שידאגו יותר לבעלי עסקים, ואז לא הייתי שומע מאנשים שלא קיבלו פיצוי. 

"ביקשנו ממשרד האוצר למצוא הגדרה מאוד מצומצמת לפתיחת חנויות. בינתיים לא ראינו הגדרה כזו, ראינו רק אמירות".

האזינו לריאיון עם שר הבריאות אדלשטיין בכאן רשת ב

בתוך כך, עשרות בעלי חנויות הרחוב הפגינו היום בדרום תל אביב על דחיית חזרתם לפעילות. המפגינים חסמו כבישים והבעירו צמיגים. אילן דיין ממארגני המחאה אמר: "בושה למדינת ישראל שעושים אותנו מפרי חוק, תנו לנו להתפרנס בכבוד. רוצים לפתוח את חנויות הרחוב. הקבינט מחליט בעניינים הפוליטיים, לא בעניינים האמיתיים. הם עושים הכל פוליטיקה".

בדיון שנערך מוקדם יותר היום אישר קבינט הקורונה את מתווה החזרה לבתי הספר החל מיום ראשון הקרוב. על פי המתווה שאושר, כיתות א'-ד' ילמדו לפחות ארבעה ימים בשבוע, בקבוצות קבועות של עד 20 תלמידים. השר עמיר פרץ אמר בדיון כי "אין פתרון לרשויות לא עשירות".

על פי המתווה, מורה יוכל ללמד עד שלוש קבוצות קבועות של תלמידים. מחנכת הכיתה תלמד את שתי הקבוצות ותחלק את זמנה באופן שווה ביניהן, ככל שניתן. בכיתות א' וב' תתמקד הלמידה בתחום השפה, ובכיתות ג' וד' מרבית זמן הלמידה יוקדש לתחומי השפה והמתמטיקה. בכיתה ד' יתווספו גם תחומי המדעים והאנגלית.