מטוסי F-35 בתרגיל ה-"blue flag" הבין-לאומי של חיל
צילום: דובר צה"ל

דיווח: הבית הלבן הודיע לקונגרס כי יאשר מכירת 50 מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות

לפי מקורות שמעורים בעסקה, שווי המכירה עומד על 10.4 מיליארד דולרים
עופר לרר
29 באוקטובר 2020
18:45

הבית הלבן הודיע הערב (חמישי) לקונגרס כי יאשר מכירת 50 מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות, כך לפי מקורות לסוכנות הידיעות רויטרס. לפי דיווח של סוכנות בלומברג מפי ארבעה מקורות שמעורים בעסקה, שווי המכירה עומד על 10.4 מיליארד דולרים.

שר הביטחון בני גנץ מסר בהודעה מטעמו: "‏כשר הביטחון של מדינת ישראל אני אומר כי ארצות הברית ממשיכה להיות מחויבת לביטחון ישראל וליתרונה האיכותי והטכנולוגי במזרח התיכון. בפגישותיי עם בכירי הממשל האמריקני, ובראשם שר ההגנה אספר - דאגנו להבטחת ביטחון ישראל לעשרות שנים קדימה ולהמשך חיזוקה".

הודעה זו מגיעה לאחר הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון גנץ ביום שישי האחרון כי ישראל לא תתנגד למכירת המטוסים. גנץ האשים את ראש הממשלה כי הוא הסתיר את המגעים ממערכת הביטחון, אך בירך על ההסכם והדגיש שהוא רואה בהשגת שלום ויציבות אזורית "ערך אסטרטגי עליון".

בהצהרה לתקשורת שמסר בשבת, הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו להאשמה וענה כי "איו יסוד לשום אמירה שהיה משא ומתן חשאי או שהסתרנו את זה". לדבריו, "גנץ ואני שלחנו משלחת מקצועית של משרד הביטחון לוושינגטון, דנו עם הפנטגון ורק אתמול ניתנה ההסכמה שלנו בעקבות סיום עבודת המשלחת והבטחת העליונות הישראלית".

בטיסתו של השר גנץ בשבוע שעבר לארצות הברית הוא נפגש עם מקבילו האמריקני, שר ההגנה של ארצות הברית מייק אספר. מטרת הפגישה הייתה לקדם עסקה שתשמר את היתרון הביטחוני של ישראל במזרח התיכון.