איך אמריקה בוחרת?

הסקרים, ההצבעות המוקדמות וחשיבות בית המשפט: איך אמריקה בוחרת?

מה צפוי לקרות בליל הבחירות? איך מסכלים הצבעה של מיליוני אמריקנים? והאם הפעם, בשונה מהבחירות של 2016, אפשר להאמין לסקרים? מואב ורדי עושה סדר
מואב ורדי | פרשנות
03 בנובמבר 2020
12:20

בלי מנצחים ובלי מפסידים: מה יקרה בליל הבחירות?

בגלל מגפת קורונה אנשים חוששים להגיע לקלפי, ואמריקנים רבים כבר הצביעו בהצבעה מוקדמת - בהליכה לקלפי או בהצבעה בדואר. על פניו זה מצוין. זה מאפשר ספירה מוקדמת של הקולות ולכאורה אפשר לדעת כבר בליל הבחירות מי הנשיא. אז זהו, שלא ממש.

פרט לשמונה מדינות בארצות הברית, בכל יתר 42 המדינות אי אפשר להתחיל לספור את הקולות האלה בדואר לפני יום הבחירות עצמו. זה מתאים כשיש מעט הצבעה בדואר, אבל לא בתקופת קורונה כשיש הצבעה כל כך מסיבית בדואר. מה שאומר שיהיה פקק. זה יכול לקחת יותר זמן מאשר ליל הבחירות עצמו. זה יכול לקחת יומיים–שלושה. גם זה היה בסדר, אבל איפה הבעיה? הבעיה היא שההצבעה בדואר הולכת הרבה יותר לכיוון הדמוקרטים.

זה אומר שב-4 בנובמבר בבוקר, לאחר ליל הבחירות כשייספרו קלפיות האמת לפני ההצבעה בדואר, יכול להיות במדינה כמו פנסילבניה - שיהיה יתרון לרפובליקנים. דונלד טראמפ יכריז על ניצחון, רק כדי שיומיים אחר כך יתברר שכשיספרו את כל ההצבעה בדואר יתברר שבכלל ביידן ניצח.

טראמפ נשיא עם סגנית דמוקרטית? זה מה שקורה במצב של תיקו

במספר מדינות בארצות הברית חלוקת האלקטורים בין המתמודדים היא בשיטת המחוזות ולא בשיטת "המנצח לוקח הכל". זה כבר קרה בבחירות 2016 שבהן זכה טראמפ באחד המחוזות במיין. כך נוצר סיכוי לתיקו בין טראמפ לביידן בבחירות 2020. מה עושים אז? ההכרעה עוברת לבתי הנבחרים ולסנאט, במצב שטומן בחובו תרחישים מפתיעים.

‫קחו עוד משהו על טרלול השיטה האמריקנית - ‫מי שבוחר את סגן הנשיא במצב של תיקו ‫הוא הסנאט. וכך יכול להיות שאם הדמוקרטים זוכים בסנאט, ‫בהחלט יכול להיות מצב ‫שהנשיא יהיה דונלד טראמפ ‫וסגניתו תהיה הדמוקרטית קמלה האריס. ‫בואו נקווה שלפחות התסריט הזה ‫יימנע מאיתנו הפעם.

איך מסכלים הצבעה של מיליוני אמריקנים?

השאלה מי ינצח בבחירות בארצות הברית קשורה קודם כל, כמובן, לשאלה למי בכלל יש זכות הצבעה. על פי החוק האמריקני, זכות ההצבעה ניתנת לכל מי שמלאו לו 18. האם זה אומר שבהכרח כל אחד יכול להצביע?

הסיפור הוא כזה, יש הרבה מאוד מצביעים דמוקרטים שהם בני מיעוטים: שחורים, היספאנים, מעוטי יכולת. רבים מהם מצביעים בהצבעה מוקדמת או בקלפי מוקדמת או בהצבעה בדואר. הרפובליקנים עושים הרבה מאוד מהלכים של העברת חוקים במדינות השונות כדי למנוע מהאנשים האלה להצביע. זה לא דבר חדש, אבל הוא תופס הרבה יותר עוצמה ונפח בבחירות הללו.

האם אנחנו צריכים להאמין לסקרים בארצות הברית?

על פי הסקרים, התמונה די ברורה, הניצחון אמור ללכת לג'ו ביידן. אבל אנחנו זוכרים מה קרה לפני ארבע שנים. אותם סקרים נתנו את הניצחון להילרי קלינטון, רק כדי שבסוף דונלד טראמפ יכה את הסוקרים וינצח. אז האם הפעם אנחנו צריכים להאמין לסקרים?

אז התשובה היא כזאת: הסוקרים אומרים שב-2016 היה להם כשל מאוד מאוד ספציפי שהם גם יודעים מהו – הם לא נתנו משקל נכון לרמת ההשכלה של הנשאלים. מה זה אומר? כשאתה עושה סקר אתה עושה מדגם מייצג של האוכלוסייה. למשל אחוז דומה של גברים ונשים בסקר כמו באוכלוסייה, אחוז דומה של רמת הכנסה, אחוז דומה של מגורים, דמוגרפיה, מיעוטים אתניים, כמו באוכלוסייה. אבל הסוקרים לא נתנו משקל זהה בין הסקר לבין המצב באוכלוסייה, לרמת ההשכלה של האנשים. זה מה שגרם סוקרים לפספס. עכשיו הם אומרים: עשינו את שיעורי הבית, עשינו את התיקונים הנדרשים ולכן הסקרים עכשיו הם מדויקים. 

כנראה שיש משהו בתופעה הזאת שנקראת ההצבעה לטראמפ, שהוא חמקמק, שהוא עובר מתחת לרדאר. אנחנו נורא נורא נזהרים, ובכל זאת נגיד דבר נוסף, אם יתברר שבסופו של דבר טראמפ מנצח בבחירות ביום שלישי הקרוב – זה יהיה לא רק יום כיפור של הסוקרים, זה פשוט ייתר את כל מדע הסקרים. כי פשוט נבין שאנחנו לא יכולים להבין ממנו כלום.

מינוי השופטת שעשוי להכריע את הבחירות

זמן קצר לפני הבחירות אישר הסנאט את מינוי איימי קוני בארט לתפקיד שופטת בית המשפט העליון, ואמריקה סערה. למה? כי יש מצב שהמינוי הזה יקבע לא רק את אורחות החיים באמריקה בשנים הקרובות, אלא אולי הוא אפילו יקבע את תוצאות הבחירות בשבוע הבא.

אז מה הסיפור? בית המשפט העליון בארצות הברית מורכב מתשעה שופטים, חלקם שמרנים, חלקם ליברלים, והם מאוד מאוד גלויים בדעותיהם. כלומר, שופטים שמרנים נוטים לפסוק לפי השקפת העולם השמרנית, והליברלים לפי השקפת העולם הליברלית. בבחירות הללו, בגלל שהן צמודות מאוד בכמה מדינות מפתח, ייתכן בהחלט שבסופו של ליל הבחירות יהיו הרבה מאוד עתירות לבתי המשפט, גם מהצד של הדמוקרטים וגם מהצד של הרפובליקנים, בטענה לזיוף בחירות, לספירה לא נכונה של קלפיות, לזיוף מעטפות וקולות שהגיעו מאוחר.

יש סיכוי לא רע שהבחירות האלה יגיעו להכרעה בבתי משפט. לכן נורא חשוב כמה שופטים שמרנים יש בבית המשפט העליון וכמה ליברלים, מתוך הנחה שהשמרנים יפסקו לטובת הרפובליקנים והליברלים לטובת הדמוקרטים.

למה טראמפ משקיע ביחסי ישראל וסודאן?

כשהוא בפיגור בסקרים, ודווקא כשכל יום קובע בקמפיין, התיישב לפני כשבועיים הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל בבית הלבן ובמשך 40 דקות העביר בשידור חי הצהרה לאומה על הסכם נורמליזציה בין ישראל לסודאן. אין ספק שכשאתה עושה את זה כל כך סמוך ליום הבחירות אתה חושב שזה יעזור לך בקמפיין. האומנם?

בסקר שנערך ממש הקיץ האחרון בקרב הבוחרים הרפובליקנים שאלו אותם איזה נושא הם מגדירים חשוב מאוד בבואם להחליט למי להצביע. מדיניות חוץ רק במקום השביעי, 57%. מעל זה, נושאי הגירה, נושאים של מדיניות החזקת נשק, נושאים של פשיעה אלימה, אפילו הנושא של המינוי לבית המשפט העליון זוכה לחשיבות הרבה יותר גדולה ובראש כמובן הכלכלה - 88% מהבוחרים הרפובליקנים בוחרים, קודם כל על פי הכלכלה.

אז למה טראמפ משקיע כל כך הרבה זמן אוויר וזמן בכלל ואנרגיה בהסכם בין ישראל לאיזה מדינה אפריקנית? התשובה היא - הדימוי. הדימוי של ההצלחה, זה מה שחשוב פה. טראמפ זקוק לזה כמו לחמצן. הוא נכשל בקורונה, הוא נכשל גם במדיניות חוץ, הוא לא הצליח להביא את קוריאה הצפונית להסכם. הוא הבטיח להביא את איראן להסכם חדש. הבטיח, ובינתיים כשל. והנה, יש משהו שהוא אומר: "אני הצלחתי. כל הנשיאים לפניי כשלו, הנה מקום שאני הצלחתי".