שלמה שרף

"שילך לאכול בננות": האמירה הגזענית של שלמה שרף - וההשעייה

במכבי פתח תקווה הודיעו שלא יאפשרו לשרף להיכנס עוד למשחקי הקבוצה וכי הם מתכוונים לתבוע אותו על לשון הרע וגזענות. בערוץ הספורט השעו מיידית ועד להודעה חדשה את הפרשן וכינו את ההתבטאות "אומללה". שר הספורט טרופר: "אמירה שאין לה מקום בספורט הישראלי"
ליאן וילדאו
31 באוקטובר 2020
19:05

מאמן העבר ופרשן ערוץ הספורט שלמה שרף התייחס היום (שבת) למשחקו של שחקן מכבי פתח תקווה אבדיאל ארויו והתבטא בגזענות. "שיילך לאכול בננות", אמר שרף במהלך השידור. במכבי פתח תקווה הודיעו כי לא יאפשרו לשרף להיכנס עוד למשחקי הקבוצה וכי הם מתכוונים לתבוע אותו על לשון הרע וגזענות בעקבות ההתבטאות.

בערוץ הספורט השעו מיידית ועד להודעה חדשה את הפרשן וכינו את ההתבטאות "אומללה, ושאין לה מקום בערוץ". שר התרבות והספורט חילי טרופר תמך בהחלטה ואמר: "מול תופעות של גזענות יש לעמוד בצורה ברורה. אמירתו של שלמה שרף אינה ראויה ואין לה מקום בספורט הישראלי ובחברה בכלל. נשמור על הספורט כמקום שיש בו מקום לכל אחד ואחת בלי הבדל דת, גזע ומין". 

הסערה החלה כששרף ביקר את השחקן שחום העור: ״אגואיסט הייתי שולח אותו הביתה״. השדר יונתן כהן הבהיר כי ארויו הגיע מפנמה ושרף ענה: "שילך לאכול בננות״.

גם בארגון השחקנים גינו בחריפות את ההתבטאות: ״שלמה שרף התנהג היום בגזענות, השפלה וביזוי של שחקן אך ורק בגלל צבע עורו. זכותך לומר בשידור על שחקן שאינו מתפקד כראוי, אבל שילך ויאכל בננות זו התבטאות המעודדת רבבות אוהדים להביע גילויי גזענות כלפי שחקנים שאינם לבנים. בכל העולם המערבי פרשן שהיה מעז לדבר בצורה מתנשאת, פטרונית ומזלזלת באדם רק בגלל צבע עורו היה מפוטר מיד". בארגון קראו לשרף להשעות עצמו עד לבירור העניין והוסיפו כי "לאף אחד אין זכות להיות גזען, כך בוודאי לא לאדם שמשדר בטלוויזיה״. 

ממנהלת הליגות נמסר: "אנו רואים בחומרה רבה את ההתבטאות המכוערת והגזענית של שלמה שרף ולא נעבור עליה בשתיקה. נפעל מול הזכיין למיצוי הליך משמעתי משמעותי כנגדו. לא נאפשר לאף אדם לפגוע בשחקנים על בסיס דת, גזע או מוצא". את תגובתו של שרף לא ניתן היה להשיג בשלב זה.