-

מנצחים את הנגיף: החל שלב הניסויים בבני אדם בחיסון נגד קורונה

הניסויים בחיסון שפיתח המכון הביולוגי יתקיימו בבתי החולים שיבא, וישתתפו בהם כ-80 מתנדבים • נתניהו על פתיחת העסקים: אני יודע שיש מצוקה, יש אפשרות שנקדים את השלב הבא בהקלות
נוב ראובני ודקלה אהרן שפרן
01 בנובמבר 2020
07:45
עודכן ב 09:53

היום (ראשון) התחיל שלב הניסויים הקליניים בחיסון נגד קורונה שפיתח המכון הביולוגי. הניסויים יתקיימו בבתי החולים שיבא, לשם כבר הגיע הנסיין הראשון, והדסה עין כרם, וישתתפו בהם כ-80 מתנדבים. בשלב הסופי ייבדק החיסון על כ-30 אלף בני אדם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במסיבת עיתונאים בבית החולים: "באמצעי כזה או אחר, חיסון שיפותח כאן או בחו"ל, נביא מספיק חיסונים לאזרחי ישראל, ואז נוכל סוף סוף להשתחרר מהמגפה. אני רואה את האור בקצה המנהרה, אני רואה את החיסונים במדינת ישראל". על פתיחת העסקים אמר נתניהו כי אני יודע שיש מצוקה - יש אפשרות שנקדים את השלב הבא בהקלות.שר הביטחון בני גנץ בירך על תחילת הניסוי ואמר: "אני רוצה לספר לגם מה היום המילים של שגב שקיבל עכשיו את החיסון – 'תעזרו לנו, אני באתי להגיד לגם שתעזרו לנו מבחינה כלכלית. אני החלפתי שלוש עבודות'. אני אומר לך ראש הממשלה, אנחנו לא יכולים להסתפק בלשמור על הביטחון, אנחנו לא יכולים להסתפק בלדאוג לבריאות, אנחנו צריכים לדאוג לכלכלה. תוכנית ל-2021 יפה שעה אחת קודם". 

הנסיינים הראשונים שקיבלו את החיסון הם שגב הראל, 26 משדה נחמיה, שקיבל את הזריקה בבית החולים שיבא. במקביל קיבל את החיסון ענר אוטולנגי בן ה-34, ממושב טללים שבדרום. לפני שקיבל את הזריקה בבית החולים הדסה בירושלים אמר: "מרגיש טוב, מתרגש מעט, וממליץ לכמה שיותר אנשים להצטרף לניסוי ולעזור לציבור כולו״. 


נסיין חיסון הקורונה, ענר אוטולנגי סיפר בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב כי "זה היה נראה לי משהו שנכון לעשות אותו. אם אתם בני 50-18 תיצרו קשר עם הדסה ותעשו את הניסוי - זה לא מסוכן וזו תרומה קטנה מאוד שיכולה לעזור לאלפי אנשים מאוחר יותר".

האזינו לריאיון עם נסיין החיסון

שלב הניסויים הקליניים יימשך כמה חודשים ויכלול שלושה שלבי משנה. בראשון שבהם ייערכו בדיקות בטיחות ראשונות על 80 מתנדבים בריאים בני 18-55 בבתי החולים שיבא והדסה. מחצית המתנדבים יקבלו זריקת חיסון והאחרים יקבלו חיסון דמה. במהלך שלושה שבועות יבדקו החוקרים אם המתנדבים שלהם הוזרק החיסון פיתחו נוגדנים.

שלב המשנה השני צפוי להתחיל בחודש דצמבר - בדיקות בטיחות ייערכו על 960 מתנדבים בריאים בני 18 ומעלה. אם יוכתרו שני שלבי המשנה בהצלחה, יחל בעוד כחצי שנה השלב השלישי - ניסוי רחב היקף לבדיקת יעילותו של החיסון בהשתתפות של עד 30 אלף מתנדבים. אם יסתיים השלב הזה בהצלחה יהיה אפשר לאשר את החיסון שפותח במכון הביולוגי ולחסן את כל אזרחי המדינה.