שלמה שרף
צילום: אורן נחשון, פלאש 90

סערת שלמה שרף: בפנמה גינו את ההתבטאות הגזענית נגד שחקן מכבי פ"ת

לאחר הגינויים בישראל וההשעייה מערוץ הספורט בעקבות התבטאותו הגזענית של הפרשן והמאמן לשעבר, גם בהתאחדות הכדורגל הפנמית יצאו נגד דברי שרף כלפי השחקן אבדיאל ארויו: "מגנים באופן מוחלט את מעשה הגזענות"
ליאן וילדאו
01 בנובמבר 2020
09:15
עודכן ב 12:51

התאחדות הכדורגל בפנמה פרסמה היום (ראשון) הודעת גינוי רשמית להתבטאותו הגזענית של פרשן ערוץ הספורט ומאמן נבחרת ישראל לשעבר שלמה שרף כלפי שחקן מכבי פתח תקווה אבדיאל ארויו. "משפחת הכדורגל הפנמית מגנה באופן מוחלט את מעשה הגזענות שספג שחקן פנמה, אבדיאל ארויו, על ידי פרשן טלוויזיה במהלך משחק של קבוצתו בליגה הישראלית", נמסר בהודעה.

עוד נמסר בהודעה כי "ההתאחדות מעריכה את מסרי התמיכה שקיבל עבדיאל ארויו, הן בישראל והן בפנמה".

שרף מסר בתגובה לאירוע לכאן חדשות: "לא היתה לי שום מחשבה על צבע העור של השחקן, ולא היתה לי שום כוונה להעליב או לפגוע בשחקן. כל מי שמכיר אותי יודע שאני נגד גזענות מכל סוג שהוא. אני מציע לכל הטרמפיסטים לחזור חזרה לכל החורים שלהם ולהתחיל לחפש משהו אחר להתעסק איתו. חוץ מזה אני מציע לכולם לנסוע באמת לפנמה שיש שם בננות בלתי רגילות והיא ידועה כמדינה שהיא יצואנית מספר 1 בעולם לבננות".

"לעשות ממני גזען – המרחק הוא גדול מאוד, אני עשיתי יותר מכל אחר - גם למען המגזר הערבי, גם למען האתיופים, גם למען כל מה שקשור בגזענות, לבוא ולצייר אותי כגזען – המרחק הוא גדול מאד. אני מצטער כי לא היתה לי שום כוונה. אם מישהו נעלב או נפגע ממני אני גם אבקש סליחה – אין שום בעיה, אבל בסה"כ שיחזרו כולם לחורים שלהם, אלה שמחפשים טרמפ על הגב שלי", הוסיף שרף.

אתמול, במהלך שידור משחקה של מכבי פתח תקווה נגד הפועל חיפה, החל שרף לבקר את השחקן: ״אגואיסט הייתי שולח אותו הביתה״. שדר ערוץ הספורט יונתן כהן הבהיר כי ארויו הגיע מפנמה, ושרף ענה: "שילך לאכול בננות״.  במכבי פתח תקווה הודיעו כי לא יאפשרו לשרף להיכנס עוד למשחקי הקבוצה וכי הם מתכוונים לתבוע אותו על לשון הרע וגזענות בעקבות ההתבטאות.

בערוץ הספורט השעו מיידית ועד להודעה חדשה את הפרשן וכינו את ההתבטאות "אומללה, ושאין לה מקום בערוץ". שר התרבות והספורט חילי טרופר תמך בהחלטה ואמר: "מול תופעות של גזענות יש לעמוד בצורה ברורה. אמירתו של שלמה שרף אינה ראויה ואין לה מקום בספורט הישראלי ובחברה בכלל. נשמור על הספורט כמקום שיש בו מקום לכל אחד ואחת בלי הבדל דת, גזע ומין". 

גם בארגון השחקנים גינו בחריפות את ההתבטאות: ״שלמה שרף התנהג בגזענות, השפלה וביזוי של שחקן אך ורק בגלל צבע עורו. זכותך לומר בשידור על שחקן שאינו מתפקד כראוי, אבל שילך ויאכל בננות זו התבטאות המעודדת רבבות אוהדים להביע גילויי גזענות כלפי שחקנים שאינם לבנים. בכל העולם המערבי פרשן שהיה מעז לדבר בצורה מתנשאת, פטרונית ומזלזלת באדם רק בגלל צבע עורו היה מפוטר מיד". בארגון קראו לשרף להשעות עצמו עד לבירור העניין והוסיפו כי "לאף אחד אין זכות להיות גזען, כך בוודאי לא לאדם שמשדר בטלוויזיה״. 

ממנהלת הליגות נמסר: "אנו רואים בחומרה רבה את ההתבטאות המכוערת והגזענית של שלמה שרף ולא נעבור עליה בשתיקה. נפעל מול הזכיין למיצוי הליך משמעתי משמעותי כנגדו. לא נאפשר לאף אדם לפגוע בשחקנים על בסיס דת, גזע או מוצא". את תגובתו של שרף לא ניתן היה להשיג בשלב זה.