הכרזה, דו-קרב משפטי וכאוס ברחובות: התרחיש שמלחיץ את האמריקנים

כל מה שקרה עד עכשיו בבחירות באמריקה יכול להחוויר מול מה שיכול לקרות רגע אחרי שייסגרו הקלפיות מחר
מיכל רשף
02 בנובמבר 2020
11:45

דמיינו את זה רגע: 20 בינואר 2021. טקס ההשבעה של הנשיא הנבחר בארצות הברית. אירוע ממלכתי, כל האומה צופה, אבל מה עושים אם יש שני מנצחים? בואו נתחיל מהתחלה.

הבחירות לנשיאות ארצות הברית ממש מעבר לפינה, וזה השלב שבו אנחנו מדברים בדרך כלל על התרחישים - מה יקרה בערב הבחירות, מי ינצח, מי יפסיד. אבל יש תרחיש אחד שהוא לא זה ולא זה, והרבה מאוד אמריקנים חוששים ממנו. אני קוראת לו - "תרחיש הכאוס".

תרחיש הכאוס הולך ככה: בערב 3 בנובמבר מתחילות לזרום התוצאות מהקלפיות השונות בכל רחבי המדינה. די מוקדם בערב, לפי התרחיש הזה, נגלה שטראמפ ניצח בפלורידה, שם סופרים את הקולות די מהר, כן, גם את הקולות מהדואר, ואם הוא באמת ניצח שם, כנראה שנדע את זה כבר בליל הבחירות. הלאה.

הערוצים חוזים ניצחון לטראמפ בעוד מדינה מתנדנדת, נניח ג'ורג'יה. מה שמשאיר את המאבק במדינות חגורת החלודה – פנסילבניה, מישיגן, אוהיו וויסקונסין. אלה בדיוק המדינות שבהן החוקים שקשורים לספירת קולות הדואר הם הכי נוקשים. הם יכולים להתחיל את הספירה רק ביום הבחירות עצמו, לא לפני.

התחזית של סי.אן.אן משתנה בהתאם, וחוזה ניצחון לטראמפ, אף על פי שהספירה עוד לא הסתיימה

לכן, מגיעות משם קודם כל התוצאות של ההצבעות בקלפי. לקלפי אנחנו יודעים, מגיעים יותר רפובליקנים מדמוקרטים, כי הם כנראה מפחדים יותר מהקורונה, והם נוטים יותר להצביע בדואר. התחזית של סי אן אן משתנה בהתאם, וחוזה ניצחון לטראמפ על סמך הקולות האלה, אף על פי שהספירה עוד לא הסתיימה. המצב הזה נקרא "רד מיראז" או "האשלייה האדומה".

למה אשלייה? כי מאוד יכול להיות שכשספירת הקולות תסתיים, מי שייקח את המדינות הללו הוא בכלל ג'ו ביידן. הבטחנו כאוס נכון? הנה הוא בא. האשליה האדומה הזאת יכולה לגרום לטראמפ להכריז שהוא ניצח. הוא אולי אפילו יקבל תמיכה מרשת חדשות גדולה, סתם נניח, פוקס ניוז, שיכריזו עליו גם מנצח, ויעזרו לעצב ככה את דעת הקהל. לגרום לאמריקנים להאמין שהוא כבר באמת ניצח, גם אם הוא לא.

טראמפ ואנשיו ילכו לבית המשפט, יבקשו ספירה חוזרת. העליון פוסק לטובת טראמפ ועשרות מיליוני אמריקנים רואים את הקולות שלהם נזרקים לפח

עכשיו נצא מנקודת שכמו שחוזים הסקרים ביידן ניצח ולקח 270 אלקטורים. דעת הקהל כבר הוכשרה, ועכשיו, טראמפ ואנשיו ילכו לבית המשפט. הם יבקשו ספירה חוזרת, ייאבקו על כל קול שהגיע בדואר, יבחנו כל סימון וכל טופס ויתווכחו עליו. מי שיכריע בסופו של דבר הוא בית המשפט העליון, שבו יש רוב שמרני. אז בית המשפט העליון פוסק לטובת טראמפ, הוא מוכרז נשיא, עשרות מיליוני אמריקנים רואים את הקולות שלהם נזרקים לפח, וכאוס פורץ ברחובות. לכן, "תרחיש הכאוס". 

רגע, זה לא נגמר: ביידן מסרב להודות בהפסד, טראמפ ממשיך לטעון שהוא המנצח וביום ההשבעה ב-12:00 בצהריים ב-20 בינואר, המועד הסופי להעברת השלטון לפי החוקה, יש שני טוענים לכתר. בלגן. תראו זה באמת תרחיש די קיצוני, אבל לא מופרך. טראמפ בילה את השנה האחרונה בהשמצות של ההצבעה בדואר,

הוא הפך את בית המשפט העליון לשמרני יותר, והתחמק שוב ושוב מהשאלה האם הוא יסכים להכיר בתוצאות הבחירות אם הוא יפסיד (טראמפ אומר שהוא יפנה את הבית הלבן אם הבחירות יהיו הוגנות). הסקרים אמנם מראים יתרון לביידן, אבל המרוץ יכול להיות צמוד.

נשמע לכם מופרך? משהו דומה מאוד קרה בשנת 2000. פלורידה הכריעה, בוש וגור היו צמודים, וגור ביקש ספירה חוזרת

עדיין נשמע לכם מופרך? אז נזכיר שמשהו דומה מאוד קרה בשנת 2000. פלורידה הייתה המדינה המכריעה, בוש וגור היו צמודים מאוד בתוצאה. גור ביקש ספירה חוזרת מחשש לזיופים ובית המשפט היה צריך להכריע אם לאפשר אותה. הוא לבסוף התנגד, עצר את הספירה, והנשיאות הלכה לבוש, שקיבל 537 קולות יותר מגור.

ההבדל, אז, גור הודה בתבוסה והלך הביתה. היום? ממש לא בטוח שזה יקרה. בקיצור, אפשר לקוות שהתרחיש הזה לא יקרה ושאמריקה לא תידרדר לכאוס, אבל אנחנו ב-2020. אם יש משהו שאנחנו כן יודעים לומר הוא שה-כ-ל יכול לקרות.