-
צילום: גטי אימג'ס

אדלשטיין: נפתח בפיילוט לקיצור תקופת הבידוד ל-12 ימים

מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי נגד אמירת האדמו"ר מוויז'ניץ: "ראויה להוקעה"
דקלה אהרן שפרן
01 בנובמבר 2020
17:57

שר הבריאות יולי אדלשטיין הורה הערב (ראשון) לערוך פיילוט לקיצור תקופת הבידוד מ-14 יום ל-12 יום, לאחר שהתייעץ עם אנשי המקצוע במשרדו. לדבריו, אנשי המקצוע יגבשו את מתווה הפיילוט המדויק בימים הקרובים והוא יתקיים עד סוף 2020. "המטרה שלנו היא לאפשר מקסימום חופש במינימום סיכון לבריאות הציבור", הסביר אדלשטיין את ההחלטה.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, גינה הערב את אמירת האדמו"ר מוויז'ניץ' לפיה יש "להוקיע את המלשינים" על פתיחת מוסדות לימוד בניגוד להנחיות, ואמר כי זו "אמירה ראויה להוקעה וראויה לאכיפה". לדבריו בתוכנית "שלי וגואטה" בכאן רשת ב, "אני כאזרח לא מקבל את זה. יש כללים שכל החברה הישראלית צריכה לאחוז בהם כדי לחיות במידה שפויה עם פחות תחלואה. הקורונה לא עזבה אותנו ולא מבדילה בין קדוש זה או אחר".

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות בכאן רשת ב

בד בבד, בעלי עסקים שהחליטו למרוד היום בהנחיות הקורונה, ופתחו את עסקיהם בניגוד לחוק, הפגינו בראשון לציון והבעירו סחורה. "פתחתי היום שלושה סניפים ומחר אפתח 14", הודיע בעלי קבוצת אינטר ג'ינס, יעקב פרץ, בריאיון לגאולה אבן בתוכנית "ערב ערב" בכאן רשת ב. "הקטע הכלכלי רובץ עלינו, יש לנו מלאים והעובדים לוחצים לחזור לעבודה. אנחנו גם מתחילים להרגיש שזה הופך להיות משהו שנובע משיקולים שהם לא קורונה. ענף האופנה הוא לא היחיד שמדביק. אנחנו רואים שכולם פותחים, קניונים עובדים".

פרופסור חזי לוי התייחס גם לחיסון שהניסוי בו יצא היום לדרך ואמא כי "אם נצליח לפתח - זה יסיר את התלות שלנו בעולם". עוד אמר מנכ"ל המשרד כי "חיסון הקורונה אם הוא יעיל, הוא ייערך אחת לשנה לפחות, לכן אני אופטימי". לדבריו, "החיסון הזה אמור להיות בשלוש פאזות, הראשונה במעט, אחר כך במספר מאות ואחר כך בהרבה אלפים. מעריך שיסתיים ברבעון ראשון של 2021, בינתיים מייצרים אותו. מקווה שנהיה בסוף החציון בכמות מסחרית שנוכל לחסן את חלק מאוכלוסיית ישראל. כל זה יחד עם פזילה חזקה מאוד וכריתת הסכמים עם ממון בצידם עם חברות מסחריות. לא שמים את כל הביצים בסל אחד".

שגב הראל, אחד משני הנסיינים הראשונים של חיסון הקורונה הישראלי, הסביר ל-"ערב ערב" מה הביא אותו להתנדב: "אני בן 26, רווק, צעיר. הדאגה היחידה שלי כרגע זה האבטלה והלימודים וקיבלתי הזדמנות לתרום למשהו הרבה יותר גדול ממני. אני מרגיש שזכיתי".

המשטרה פרסמה היום את נתוני האכיפה מסוף השבוע האחרוון ומסרה כי 34 אירועים המוניים שהתקיימו ברחבי הארץ בניגוד לחוק ולתקנות הקורונה, בהם ארבע מסיבות טבע, פוזרו. ביום חמישי בלילה סיכלה המשטרה הכנות לקיים מסיבת טבע ליד אלון מורה שבשומרון בהשתתפות מאות צעירים. אחד המארגנים עוכב לחקירה.

בכמה מקומות פוזרו חתונות בהשתתפות עשרות אורחים. בעלי המקום והאירוע נקנסו ב-5,000 שקלים. חלקם זומנו לחקירה. הממשלה אישרה אחר הצוהריים עקרונית הצעה להגדיל פי ארבעה את הקנס על קיום אירוע בניגוד לתקנות - כך שיעמוד עך 20 אלף שקלים. הקנס על הפעלת בית עסק או מקום הפתוח לציבור יוכפל לעשרת אלפים שקלים. הצעת החוק תובא מחר לדיון בקבינט הקורונה.