-
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

האם האופוזיציה תציל את הממשלה מהתנגדות החרדים להגדלת הקנסות?

אחרי שנתניהו אמר בישיבת הממשלה היום ש"אין אפשרות לאכיפה רצינית בלי קנסות", בקואליציה מנסים למצוא דרך להביא להגדלתם למרות התנגדות ש"ס ויהדות התורה. מחר יתכנסו ראשי האופוזיציה וידונו באפשרות לתמוך בקריאה ראשונה בהגדלת הקנסות כדי לסייע לממשלה להעביר את החוק. המכשול - ועדת החוקה בשליטת יהדות התורה יכולה "לתקוע" את החקיקה
יערה שפירא
01 בנובמבר 2020
23:45

מוצא אפשרי מתסביך הקנסות: אחרי שהמפלגות החרדיות הבהירו שיתנגדו להגדלת הקנסות על מוסדות חינוך ואירועים שיפעלו בניגוד להנחיות, מחר (שני) ידונו ראשי האופוזיציה באפשרות לתמוך בחקיקה ובכך לאפשר לממשלה לעקוף את ההתנגדות החרדית. כמה מראשי סיעות האופוזיציה כבר אמרו לכאן חדשות שברצונם לתמוך בחוק הקנסות המוגדלים.

אולם תמיכה של האופוזיציה בקריאה ראשונה לא תספיק כדי להעביר את החוק. אם אכן יעבור את מליאת הכנסת, יגיע החוק להגדלת הקנסות לשולחנה של ועדת החוקה. בראש הוועדה יושב ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה, שמתנגד לחוק כמו שהוא. לאשר כיו"ר הוועדה יכולת "לתקוע" את החוק. 

אחד מרעיונות הפשרה עם החרדים שעלו בקואליציה סביב ההצעה להעלות את הקנסות על פתיחת מוסדות חינוך היא להעביר את ההצעה כפי שהיא בקבינט הקורונה מחר, ולהסכים מאוחר יותר להורדת הקנסות. ח"כ אשר ידרוש זאת כתנאי להעברת החוק בוועדה. 

נתניהו בישיבת הממשלה: בלי קנסות אין אכיפה רצינית

בישיבת הממשלה שהתייקמה היום הוחלט שהנושא יועבר לדיון בקבינט הקורונה ולא בממשלה. ח"כ יעקב ליצמן וח"כ משה גפני הודיעו לראש הממשלה כי הם מתנגדים, ואם ההצעה תעבור לאישור הכנסת, חברי הסיעה יצביעו נגד בכל פורום אפשרי, בוועדות ובמליאת הכנסת.

השר איציק כהן מש"ס אמר בישיבת הממשלה כי יש למשוך את ההצעה. בתגובה אמר נתניהו: "לא מושך. נקודה. בלי קנסות אין אפשרות לאכיפה רצינית". גם השרים פנינה תמנו שטה ויעקב אביטן התנגדו. מחר צפוי להתכנס קבינט הקורונה כדי לדון בהצעה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "הממשלה אישרה עקרונית את טיוטת חוק 'סמכויות מיוחדות - קנסות', והחליטה כי קבינט הקורונה יתכנס כדי לדון בהצעת החוק טרם העברתו לוועדת שרים לחקיקה".