t
עסק סגור בירושלים
צילום: נתי שוחט, פלאש90

החרדים מתנגדים להחלטת הקבינט להגדיל את הקנסות, נתניהו ייפגש עם ליצמן וגפני

בש"ס מאיימים שיתנגדו לחוק אם יוטל קנס על מוסדות חינוך, והביאו את הסוגייה להכרעת הרבנים • ליצמן תקף את נתניהו בישיבת סיעה על חוק הקנסות ואמר כי מבחינתו בנט הוא אלטרנטיבה
גילי כהן, עמיחי שטיין ונוב ראובני
02 בנובמבר 2020
09:04
עודכן ב 21:21

קבינט הקורונה אישר היום (שני) את הגדלת הקנסות על הפרת תקנות, אולם לא מדובר בסוף פסוק בסוגייה המחלוקת בין ראש הממשלה לשותפיו במפלגות החרדיות. יהדות התורה הודיעה כי תתנגד להגדלת הקנסות ואילו ש"ס תביא את הסוגייה להכרעת ראש מועצת חכמיה, הרב שלום כהן. נתניהו ייפגש עם חברי הכנסת ליצמן וגפני בניסיון להגיע להסכמה. 

תמיכת יהדות התורה בחוק קריטית להעברתו. כל חקיקה שעוסקת בתקנות הקורונה עוברת דרך ועדת החוקה בכנסת, שבראשה עומד ח"כ יעקב אשר מהמפלגה. אשר יכול לעכב את הליך החקיקה בוועדה ולפגוע ביוזמה. הסעיף עליו יצא קצפם של הפוליטיקאים החרדים הוא הקנס על מוסדות חינוך שיפתחו בניגוד להנחיות, לדוגמא כאלו בערים אדומות. אמנם הערים החרדיות כרגע ירוקות, אך חברי הכנסת מסרבים להעמיד את מוסדותיהם בסכנת קנס גדול אם הערים יוכרזו אדומות.

לפי החוק שאושר בקבינט, מוסד חינוכי שיפר את ההוראות ייקנס ב-20 אלף שקלים. הקנס על פתיחת עסק בניגוד לחוק יוכפל לעשרת אלפים שקלים. אדם שיערוך מסיבה, חתונה או טקס בניגוד להוראות ייקנס ב-20 אלף שקלים - פי ארבעה מהקנס הנוכחי.

בחדשות הערב פורסם היום כי ליצמן תקף את נתניהו בישיבת סיעת יהדות התורה, ואמר כי מבחינתו בנט הוא אלטרנטיבה לנתניהו. "קיבלנו החלטה בשבוע שעבר שנדון על הקנסות, איך נתניהו מעביר החלטה בלי לדבר איתנו? אנחנו אוויר?" זעם ליצמן.

עוד דווח בחדשות הערב כי השר דוד אמסלם מהליכוד תיווך במגעים מול יהדות התורה. גפני אמר לאמסלם: "אתם לא מדברים איתנו ועושים הכול על דעת עצמכם. ככה לא מתנהגים שותפים".

שר הבריאות בקבינט הקורונה: אנחנו בצומת דרכים

לדברי שר הבריאות יולי אדלשטיין בדיון הקבינט, "או שנעמוד במדרגות שקבענו לעצמנו, או שנשמע את מכחישי הקורונה שעושים מתקפות ואומרים שהסגר לא עובד". אדלשטיין הוסיף: "אנחנו בצומת דרכים. אם לא נחוקק את החוק מהר בנוגע לאכיפה, אז אנחנו יוצרים מצב של רשע וטוב לו צדיק ורע לו. אנשים יגידו אם לכולם מותר אז גם אני".

פרופסור רוני גמזו, ממונה המאבק בקורונה, ציין בקבינט כי מקדם ההדבקה מתקרב ל-1. לדבריו, אנשים עדיין לא רוצים ללכת להיבדק. ראש המל"ל מאיר בן שבת הציג לשרים כי מקדם ההדבקה עלה ל-0.8. בן שבת אמר שמספר הבדיקות עדיין נמוך ויש האטה עד כדי בלימה בקצב הירידה בנתוני התחלואה. משרד הבריאות ביקש להטיל סגרים גם על היישובים מסעדה ובוקעתא, שהתחלואה בהם גבוהה. כעת מוטל סגר רק על שני ישובים בישראל: מג'דל שאמס ובועיינה נוג'ידאת. מספר הישובים האדומים עלה בתוך שבוע משלושה לשבעה. כל 26 היישובים האדומים והכתומים הם בחברה הערבית, מלבד חצור הגלילית.

שר האוצר ישראל כ"ץ דרש את פתיחת המסחר וחנויות הרחוב כבר מחר, יום שלישי. על פי התוכנית העדכנית, אלו אמורות להיפתח רק ביום ראשון הקרוב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לגורמי המקצוע: "בסוף תסבירו לי את המסקנות שלכם. עשיתם את הניתוח, אוקיי, מה ההצעות שאתם נותנים לנו? אין טעם לחפור בנתונים. האם אתם מתקרבים לאיזו שורה תחתונה? כי המצב פה משתנה".

הבוקר, דוח אמ"ן הזהיר פעם נוספת מכך שבשבוע האחרון מסתמנת התייצבות בשיעור הבדיקות החיוביות ובמספר המאומתים, ונעצרה הירידה התלולה בנתונים. על פי הדוח, ייתכן כי הדבר מעיד על עצירה בירידת התחלואה. 

משרד הבריאות עדכן הבוקר שאתמול אובחנו 649 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עלה ל-3.1%. מניין המתים מהנגיף בישראל עומד על 2,554. מספר החולים שמצבם קשה - 372, מהם 170 מונשמים. מספר החולים הפעילים הוא 9,800.

אתמול הזהירו במשרד מפני מגמת עלייה במקדם ההדבקה – שעלולה להפוך את מגמת פתיחת המשק. אחרי שהגיע לשפל של 0.6 לפני שבועיים, מקדם ההדבקה עלה בשבוע שעבר ל-0.75. הנחת העבודה במשרד הבריאות היא שברגע שהמקדם יעלה מעבר ל-0.8, תיבלם פתיחת המשק ונחזור להגבלתו. 

בתוך כך, בעקבות תלונות רבות של הורים ואנשי חינוך, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר החינוך יואב גלנט יבחנו מחדש את ההנחיה לתלמידי כיתות א' וב' לעטות מסכה לאורך כל יום הלימודים, גם בכיתה וגם בהפסקות. השניים סיכמו על הקמת צוות משותף שייבחן את הנושא.