אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

"הפסיכולוג הרעיב אותי": העדויות על טיפולי המרה

ועדת העבודה דנה בהצעה לאסור את הטיפולים אך לא צפויה לקדם אותה • י' העיד מנגד: "אני עדות לזה שאפשר לעבור תהליך"
זאב קם ונופר משה פרדו
02 בנובמבר 2020
12:14

בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ חיים כץ דנו הבוקר (שני) בהצעת החוק לאיסור טיפולי המרה על ידי פסיכולוגים. במהלך הדיון הוצגה עדותה של שושנה רייזל, שעברה טיפולי המרה: "הפסיכולוג הרעיב אותי, הכאבתי לעצמי, הוא אמר לי לשכב עם חברים שלי - ואני בת 13". למרות הדיון בוועדה, הצעת החוק לא תפויה להתקדם.

"בגיל 13 וחצי הבנתי שיש שם למה שאני מרגישה", סיפרה רייזל. "גדלתי בבית חרדי. הפנו אותי לארגון שעדיין קיים כיום בשם 'חוסן'. הפסיכולוג הרעיב אותי, הכאבתי לעצמי, אמר לי לשכב עם חברים שלי – ואני בת 13. כעבור מספר חודשים ניסיתי להתאבד. בטיפול נוסף שעברתי, כל אמצעי היה כשר. שלחו אותי לצפות בפורנו. המסר היה: עדיף למות מאשר לחיות ככה, החיים של הגייז מזעזעים".

מנגד, י', שעבר גם הוא טיפולים ושינה את זהותו המינית בעקבות זאת, סיפר: "אני עדות לזה שאפשר לעבור תהליך, ואף אחד לא יגיד מה המהות הפנימית שלי. אף אחד לא לחץ עלי, זו הייתה בחירה שלי".

אדם נוסף שהעיד בדיון על טיפולי המרה שעבר סיפר: "הייתי נער בן 19 כשניגשתי לטיפול. אחרי כמה חודשים הייתי במצב אובדני ולא יכולתי להישאר. המטפל שלי עינה אותי. אני באמת האמנתי לו שזו בעיה בי".

"הצעת החוק הזאת עוסקת באופן ישיר בהצלת חיים", אמר ח"כ ניצן הורביץ ממרצ, יוזם ההצעה, שעד כה אושרה בקריאה טרומית. "עד עכשיו המון צעירות וצעירים שלחו יד בנפשם בגלל הטיפולים האיומים האלה. אלה לא טיפולים אלא התעללות נפשית וגם פיזית באנשים, לרוב צעירים שנמצאים תחת לחץ משפחתי וסביבתי עצום, נשלחים לטיפולים האלה ועוברים ייסורי גיהינום".

"דיברו פה על טיפולים כואבים, אבל בחוק הזה כתוב שאי אפשר לשנות נטייה", אמר חבר הכנסת יצחק פינדרוס מיהדות התורה. "בסוף שכחו פה שאנחנו גם במקרה מדינה יהודית. והדת היהודית כן מגדירה מה זו נורמליות". על כך תקף אותו פעיל הקהילה הגאה גל אוחובסקי שהשתתף בדיון: "זה שקר".

בנייר עמדה בנושא של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, שהוצג בדיון, נכתב: "טיפולי המרה אינם חלק מעולם הטיפול הפסיכולוגי. בקרב ציבור הפסיכולוגים/ות בישראל קיימת הסכמה גורפת שנטיה מינית שאינה הטרוסקסואלית אינה נובעת מהפרעה נפשית ושאין שום יכולת לשנותה בטיפול. כמו כן, מחקר והתנסות קלינית מלמדים על פוטנציאל לנזק נפשי משמעותי למטופלים שעוברים טיפולי המרה. למרות שרוב העוסקים בתחום טיפולי ההמרה אינם פסיכולוגים, יש ערך גדול בהצעת חוק זו, שכן ונורמות מקצועיות שנקבעות עבור פסיכולוגים משמשות כסטנדרט עבור רבים אחרים, מעולמות מקצועיים שונים מגוונים״.

רבה של העיר צפת, שמואל אליהו, התייחס לנושא בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב: "אם מגיע בחור מבולבל, אנחנו אומרים לו 'חביבי, אלוהים ברא אותך גבר, תהיה גאה במה שאתה. תהיי גאה במה שאת'. יש מקום לבוא לחזק את הגבריות בגבר ואת הנשיות באישה, וזה על הכיפאק, וזה עובד. מי שמתחזק בהיותו גבר – זה מצוין".